Newsy

Pogoda na wakacje. Sprawdź prognozę IMGW

Newsy

Aktualizacja:
Moment RF Virojt Changyencham/Getty Images

Pogoda na wakacje to temat, który coraz częściej pojawia się w rozmowach. Do lata coraz bliżej, wiele osób planuje więc urlop i letnie wyjazdy. Kiedy aura będzie najbardziej sprzyjać wypoczynkowi? Jaka będzie pogoda w lipcu, sierpniu i wrześniu? Poznaj prognozę na wakacje.

Jakiej pogody możemy spodziewać się w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wstępną prognozę temperatury i opadów na okres od lipca do września.

Prognoza na wakacje

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) w swoich prognozach długoterminowych (które określa jako "eksperymentalne") wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes. Korzysta także z wyników modeli amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) i Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF). Synoptycy zastrzegają, że przewidywania z poszczególnych źródeł mogą się od siebie różnić.

Wakacje 2021 - jaka będzie pogoda?

W lipcu na przeważającym obszarze Polski zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinny kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010. Na południu kraju, w szczególności na południowym wschodzie, możliwa jest średnia temperatura powyżej normy, a suma opadów poniżej - normy.

IMGW podał normy temperatury i opadów dla każdego miesiąca za okres z 1981-2010 w poszczególnych miastach. Średnia miesięczna temperatura dla lipca w Gdańsku osiąga od 16,7 do 18,7 stopni Celsjusza, w Krakowie - od 18,0 do 19,6 st. C, w Poznaniu - od 17,9 do 20,0 st. C, w Warszawie - od 17,9 do 20,0 st. C. Norma średniej sumy opadów w Gdańsku wynosi od 52,4 do 80,2 litrów wody na metr kwadratowy, w Krakowie - od 60,6 do 86,2 l/mkw., w Poznaniu - od 43,6 do 80 l/mkw., a w Warszawie - od 52,4 do 87,7 l/mkw.

Prognoza pogody na wakacje

Średnia miesięczna temperatura powietrza w sierpniu na przeważającym obszarze Polski także powinna mieścić się w normie wieloletniej z lat 1981-2010. Jedynie na południowym wschodzie może kształtować się powyżej normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w prawie całym kraju najprawdopodobniej mieścić się będzie w normie, tylko na krańcach północno-wschodnich możliwe są opady powyżej normy.

Norma średniej temperatury dla sierpnia w Gdańsku wynosi od 17,3 do 18,7 st. C, w Krakowie - od 17,6 do 18,4 st. C, w Poznaniu - od 17,9 do 18,9 st. C, w Warszawie - od 17,9 do 18,7 st. C. Średnia miesięczna suma opadów dla sierpnia w Gdańsku waha się od 48,4 do 78,5 l/mkw., w Krakowie - od 52,8 do 86,2 l/mkw., w Poznaniu - od 45,3 do 62,6 l/mkw., w Warszawie - od 45,9 do 68,9 l/mkw.

Prognoza na wakacje 2021

We wrześniu, czyli po szczycie sezonu urlopowego, w całym kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinny kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1981-2010.

Średnia temperatura dla sierpnia w Gdańsku mieści się w przedziale od 13,4 do 14,4 st. C, w Krakowie - od 12,9 do 14,2 st. C, w Poznaniu - od 13,2 do 14,2 st. C, w Warszawie - od 12,8 do 14 st. C. Norma średniej sumy opadów dla poszczególnych miast wynosi: Gdańsk - od 42,3 do 73,4 l/mkw., Kraków - od 38 do 78 l/mkw., Poznań - od 23,6 do 52,4 l/mkw., Warszawa - od 30,7 do 56,3 l/mkw.

Prognoza IMGW na wakacje

Synoptycy IMGW zastrzegają, że prognoza lipca, sierpnia i września ze średnią temperaturą powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą na przykład dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 s. C, a prognoza ze średnią "poniżej normy" na przykład dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C.

Jednocześnie - jak zwraca uwagę IMGW - prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 30 st. C, a prognoza "powyżej normy" - dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C. Prognozowana średnia temperatura odnosi się bowiem do średniej temperatury całego miesiąca, notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Synoptycy podkreślają też, że prognoza sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i silne burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jakie kierunki wakacyjne w tym roku wybiorą Polacy? "Jest kilka krajów, które wprowadziły bardzo liberalne sposoby podróżowania". Zobacz wideo:

Zobacz też:

Małgorzata Rozenek-Majdan na wakacjach bez makijażu. "Naturalna, eteryczna i do tego forma życia!"

Ile kosztują truskawki? Aktualna cena

Start paszportów covidowych - podano termin. Czy będzie można je pobrać drogą elektroniczną?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości