Newsy

Grecja i Hiszpania otwierają się na turystów. Stawiają jednak warunki - jeden z krajów chce wprowadzić koronapaszport

Newsy

Carol Yepes/Getty Images

Wakacje w Grecji w 2021 roku będą możliwe. Do kraju zostaną wpuszczone osoby, które są zaszczepione przeciwko COVID-19, mają przeciwciała lub negatywny wynik testu. W Hiszpanii także liczą na powrót turystów. Tamtejszy rząd spodziewa się, że władze unijne zgodzą się na obowiązywanie koronapaszportów wydawanych tym, którzy przeszli szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Wakacje 2021. Wczasy w Grecji

Turystyka jest głównym źródłem dochodów Grecji. Przemysł ten stanowi około jednej piątej krajowej gospodarki i zatrudnia co piątego pracownika. Niestety liczba turystów znacznie spadła w zeszłym roku z powodu pandemii. Jak powiedział minister turystyki Harry Theocharis, w tym roku Grecja zamierza rozpocząć sezon letni już w połowie maja.

- Turyści będą mile widziani, jeśli przed podróżą zostaną zaszczepieni, mają przeciwciała lub negatywny wynik tekstu na COVID-19. Wszyscy turyści zostaną poddani wyrywkowym testom - wyjaśnił.

Dodał także, że władze nadadzą priorytet szczepieniom osób pracujących w sektorze hotelarskim i zalecą ich częste badanie.

Grecja wprowadziła blokadę w kilku częściach kraju, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa po gwałtownym wzroście liczby nowych infekcji. Kraj nadal jednak radzi sobie lepiej niż większość Europy.

Wakacje 2021. Wczasy w Hiszpanii

Rząd Hiszpanii spodziewa się, że władze unijne zgodzą się na obowiązywanie koronapaszportów wydawanych osobom, które przeszły szczepienia przeciwko koronawirusowi. Według przewidywań gabinetu Pedra Sancheza dokumenty takie byłyby wydawane już od maja, służąc swobodnemu podróżowaniu po UE.

Jak poinformowała w środę hiszpańska minister przemysłu, handlu i turystyki Maria Reyes Maroto, okazją do sprawdzenia działania koronapaszportów mogą być targi Fitur. Organizowana w Madrycie impreza wystawiennicza adresowana jest dla branży turystycznej.

W rozmowie z telewizją Antena 3 minister zaznaczyła, że gabinetowi Sancheza zależy na jak najszybszym odblokowaniu turystyki, stanowiącej kluczowy sektor hiszpańskiej gospodarki.

- Targi Fitur (rozpoczynające się 19 maja – PAP) mogą stać się początkiem wdrażania w naszym kraju koronapaszportów - zapowiedziała Reyes Maroto.

Wraz z koronakryzysem wywołanym przez pandemię w 2020 r. do Hiszpanii przybyło zaledwie 19 mln urlopowiczów, czyli aż o 77 proc. mniej niż w roku wcześniejszym. Nastąpił też rekordowy spadek wpływów od zagranicznych turystów. Wyniosły one 19,7 mld euro, co oznacza, że były mniejsze o 78,5 proc. w stosunku do 2019 r.

Zobacz także: Powrót z urlopu i kwarantanna. Czy trzeba wykorzystać urlop wypoczynkowy?

>>> Zobacz także:

Niemowlę zmarło po tym, jak kot spał na jego twarzy. "Przyczyną zgonu był niedobór tlenowy"

COVID-19 wywołał u mężczyzny trzygodzinną erekcję. Pacjent zmarł w szpitalu

O tej tragedii mówił cały świat. Dziś rodzice upamiętniają córkę w książce "Przerwane życie Kim Wall"

Autor: Iza Dorf

Źródło: Reuters/PAP

Pozostałe wiadomości