Newsy

W jakich warunkach koronawirus najszybciej się rozprzestrzenia? Naukowcy już wiedzą

Newsy

Aktualizacja:
Getty Images/Justin Paget

Naukowcy z Włoch ustalili, że związek z rozprzestrzenianiem się COVID-19 ma w szczególności temperatura i wilgotność powietrza. Koronawirus ma najlepsze warunki do rozwoju wtedy, kiedy na zewnątrz jest sucho i zimno.

Według badaczy koronawirusa, epidemia rozwija się najszybciej przy niskim poziomie wilgotności oraz temperaturze około 5 st. Celsjusza.

Analiza znaczenia czynników pogodowych

Francesco Ficetola i Diego Rubolini z Wydziału Nauk i Polityki Środowiskowej Uniwersytetu w Mediolanie postanowili skupić się na badaniu związku wzrostu zakażeń z czynnikami pogodowymi. Aby to przeanalizować, skorzystali z danych zgromadzonych przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.

Mimo tego, że wiedza na temat koronawirusa wciąż jest ograniczona, badacze zauważyli, że pandemia rozwija się wolniej w gorącym, wilgotnym klimacie. Tak samo jest w przypadku wirusów grypy.

Autorzy badań, o których informuje agencja ADNKronos uważają, że różnice pomiędzy państwami, takie jak zanieczyszczenia powietrza czy inwestycja w służbę zdrowia, wydają się nie mieć znaczącego wpływu na wzrost epidemii.

Rozwój koronawirusa

W Europie najszybszy rozwój pandemii jest we Włoszech oraz w Hiszpanii .

W Polsce aktualnie trwa stan epidemii z powodu coraz większej liczby zachorowań. Z tego powodu 1 kwietnia 2020 roku rząd wprowadził kolejne obostrzenia mające pomóc w walce z koronawirusem.

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz w Raporcie specjalnym o koronawirusie.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości