Newsy

Pływajmy bezpiecznie. Ratownicy apelują o rozsądny wypoczynek nad wodą

Newsy

pixelRaw/Pixabay

Piękna, słoneczna pogoda sprawia, że chętnie szukamy ochłody nad wodą. Jednak podczas wypoczynku może dojść do tragedii. W sobotę w Polsce utonęło sześć osób, a od kwietnia aż 140. Ratownicy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

Utonięcia w Polsce

W sobotę 4 lipca utonęło sześć osób, od 1 kwietnia br. policja odnotowała 140 utonięć. Takie dane przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Do tragedii doszło w Grądach (woj. warmińsko-mazurskie), Kijowcu i Łózkach (woj. lubelskie), Wieleniu (woj. wielkopolskie), Waplewie Wielkim (woj. pomorskie) i Mirosławicach (woj. dolnośląskie). W piątek natomiast utonęły trzy osoby.

RCB przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodź do wody po alkoholu lub środkach odurzających, załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym

– apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa o utonięciach

Centrum zwraca uwagę, aby nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, a także stosować się do poleceń ratownika.

W 2019 roku, według policyjnych statystyk, w Polsce utonęło 456 osób - 407 mężczyzn i 49 kobiet. Większość ofiar to osoby dorosłe, a niemal połowa z nich była powyżej 50. roku życia. 98 osób przed utonięciem spożywało alkohol. Do wypadków najczęściej dochodziło nad jeziorem i nad rzeką.

Uwaga na pływanie w Bałtyku. W morzu pojawiły się groźne bakterie. Kontakt z nimi może być groźny niebezpieczny dla zdrowia. Przecinkowce to mięsożerne bakterie (Vibrio vulnificus), które bardzo szybko się rozmnażają w wodzie o temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Dzień Ratownika WOPR. Jakie błędy najczęściej popełniają plażowicze?

Pijani żeglarze na Mazurach. Ratownicy apelują o rozwagę, a policja przypomina o karach

Tissaia i Zhira - specjalistki w ratowaniu tonących. Na czym polega praca psa ratownika wodnego?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, x-news

Pozostałe wiadomości