Newsy

USA. Blisko 100 tys. zakażeń koronawirusem wśród dzieci w dwa tygodnie. Jaka jest przyczyna?

Newsy

Juanmonino/Getty Images

W drugiej połowie lipca u ponad 97 tys. dzieci w USA potwierdzono obecność koronawirusa. Według badań, to wzrost zakażeń o 40 proc. Zgromadzone dane zbiegają się w czasie z powrotem uczniów w USA do szkół.

Koronawirus w USA

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Amerykańską Akademię Pediatrii oraz Stowarzyszenie Szpitali Dziecięcych w ostatnich dwóch tygodniach lipca nastąpił 40-procentowy wzrost zakażenia dzieci koronawirusem w różnych stanach i miastach USA.

Portal CNN zwraca uwagę, że w poszczególnych stanach inaczej definiuje się wiek dziecięcy. Niektóre uważają za dzieci osoby tylko do 14. roku życia. Alabama przesuwa tę granicę do 24 lat.

Powrót dzieci do szkół a koronawirus

Zgromadzone dane zbiegają się w czasie z powrotem uczniów w USA do szkół. Przedstawiciele służby zdrowia próbują zarazem określić wpływ wirusa na dzieci i rolę, jaką młodzi ludzie odgrywają w jego rozprzestrzenianiu.

Niektóre szkoły zaczęły z powrotem witać tłumy na lekcjach. Inne musiały dostosować swoje plany wznowienia zajęć do wskaźnika zakażeń

– zauważa CNN.

Na pierwsze strony amerykańskich gazet trafiło zdjęcie jednego z liceów w stanie Georgia. Przedstawiało zatłoczony korytarz szkolny, a według dyrektora placówki odnotowano tam dziewięć nowych przypadków koronawirusa, w tym sześć u uczniów, a trzy u pracowników.

Podczas gdy niektórzy przywódcy USA - w tym prezydent - stwierdzili, że wirus nie stanowi dużego zagrożenia dla dzieci, jedno z ostatnich badań sugeruje, że starsze z nich mogą przenosić wirusa tak samo jak dorośli. Inne badania wykazały, że dzieci w wieku poniżej 5 lat mają nawet większe stężenie cząsteczek wirusa niż dorośli, co rodzi jeszcze więcej pytań na temat ich roli w przenoszeniu wirusa

– podkreśla CNN.

86 ofiar śmiertelnych wśród dzieci

W świetle innego raportu od maja zmarło w Stanach Zjednoczonych z powodu powikłań SARS-Cov-2 co najmniej 86 dzieci. Najmłodszą ofiarą koronawirusa w Georgii stał się w zeszłym tygodniu 7-letni chłopiec, który wcześniej nie cierpiał na żadne choroby chroniczne. Z kolei na Florydzie zmarło na początku sierpnia dwoje nastolatków, zwiększając w tym stanie łącznie liczbę śmiertelnych przypadków osób nieletnich do siedmiu.

Tymczasem w Polsce, dyrektorzy placówek oświatowych i samorządowcy odpowiedzialni za oświatę są nieusatysfakcjonowani wytycznymi z Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącymi organizacji zajęć w nowym roku szkolnym. Wytyczne te uznają za zbyt ogólnikowe i nieprzystające do nieraz złożonej rzeczywistości, w jakiej funkcjonują poszczególne szkoły.

>>> Zobacz także:

Rada Ministrów wprowadza nowe zakazy w międzynarodowym ruchu lotniczym. 45 krajów na liście

Koronawirus - zamknięto ośrodek wypoczynkowy. Sanepid poszukuje wczasowiczów

Kiedy szczepionka przeciwko koronawirusowi? Unijna komisarz podaje możliwy termin

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości