Newsy

Nie wszystkim rodzicom przysługuje ulga na dziecko w PIT za 2022. Kiedy nie można jej odliczyć?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
mamadu.pl
mama przy komputerze, dziecko w tle

Co prawda do rozliczenia PIT za rok 2022 jest jeszcze sporo czasu, ale od 1 lipca zmieniły się niektóre przepisy podatkowe. Rodzice i opiekunowie prawni powinni zwrócić uwagę m.in. na zmiany dotyczące ulgi na dziecko. Sprawdź szczegóły.

Ulga na dziecko w rozliczeniu PIT

Każdy zatrudniony rodzic lub opiekun prawny, który wypełnia rozliczenie PIT, może odliczyć od podatku ulgę na dziecko. Ulgą jest zwrot części kwoty z podatku. Z kolei wysokość podatków zależy od liczby dzieci, zarobków oraz tego, czy rodzic lub opiekun wychowuje je sam.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Ulga na dziecko w rozliczeniu PIT a dochody dziecka

Od podatku można odliczyć każde dziecko do ukończenia przez nie 25. roku życia, pod warunkiem, że kontynuuje edukację i jest utrzymywane przez rodziców. Dziecko może również mieć własne dochody, ale nie mogą one przekroczyć progu 16 061,28 zł rocznie.

Ta kwota to 12-krotność miesięcznej renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 240), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego oraz tej z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, którą może otrzymywać dziecko. Miesięcznie wynosi 1338,44 zł brutto.

Dochody dziecka - co się do nich zalicza?

Poza rentą źródłem dochodów dziecka może być również dorywcza praca lub zatrudnienie na niepełnym etacie, jeśli jest ono studentem dziennym lub zaocznym. W tym przypadku również całkowite zarobki za rok 2022 nie mogą przekroczyć wcześniej podanej kwoty. Dziecko nie może jednocześnie otrzymywać renty i dorabiać, jeśli jego rodzic lub opiekun chce uzyskać ulgę za 2022 rok.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: mamadu.pl

Źródło zdjęcia głównego: TITOVA ILONA/Getty Images

Pozostałe wiadomości