Newsy

Prawie połowa zgłaszanych w Polsce niebezpiecznych produktów to zabawki. Stanowią zagrożenie chemiczne

Newsy

Dziecko, zabawki

Komisja Europejska opublikowała roczne sprawozdanie na temat Safety Gate – unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach konsumpcyjnych. W przypadku Polski 49 proc. zgłoszonych artykułów to zabawki. Większość z nich pochodziło z Chin. Znaleziono w nich m.in. groźne ftalany i bor.

Ftalany i bor w zabawkach

- W większości zgłoszone zabawki pochodziły z Chin – powiedział PAP Tomasz Jóźwiak, główny specjalista z Departamentu Nadzoru Rynku, UOKIK. Oprócz tego, że większość z nich nie spełniała wymagań mechanicznych - odłączały się od nich drobne elementy, które mogą być połknięte przez dziecko - to stanowiły one zagrożenie chemiczne.

- Chodziło głównie o ftalany - w lalkach. Są to plastyfikatory, które w przekroczonej zawartości mogą wpływać np. na płodność dzieci w przyszłości. Mogą też wywołać choroby organów wewnętrznych – ostrzega ekspert UOKIK. - Są też zabawki typu slime - tzw. "gluty" – w tych zabawkach bywa przekroczona zawartość boru - dodaje. Bor może powodować brak apetytu, wymioty czy biegunkę.

Wadliwy sprzęt elektryczny

Kolejne kategorie produktów zgłaszanych przez Polskę do systemu Safe Gate to sprzęt elektryczny i oświetleniowy (17 proc.) i sprzęt ochronny - 16 proc. - Niewłaściwa izolacja lub konstrukcja, która może skutkować porażeniem prądem to najczęstszy problem z lampami, ładowarkami i świątecznymi łańcuchami oświetleniowymi – komentuje Tomasz Jóźwiak.

- Zgłaszamy dużo produktów ochrony indywidualnej w związku z pandemią. Nie zapewniają one dostatecznej ochrony dla użytkowników, bądź nie spełniają wymogów formalnych – informuje ekspert UOKIK.

W 2020 r. władze z 31 krajów uczestniczących w sieci Safety Gate (państwa członkowskie UE oraz Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Wielka Brytania) zgłosiły w sumie 2253 niebezpieczne wyroby.

>>> Zobacz także:

15-latka kilkakrotnie zraniła matkę nożem. Krzyczała: "Zabiję cię"

Dwulatka wypadła z 12. piętra, dostawca uratował jej życie. Nagranie mrozi krew w żyłach

Przyklejała przedszkolaki do krzeseł. Sprawą zajmuje się policja

Zobacz także: Rowerki i inne pojazdy dla dzieci. Czym kierować się przy wyborze?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości