Newsy

Masz długi? Twój laptop i inne wartościowe przedmioty mogą być skonfiskowane podczas kontroli drogowej

Newsy

The Image Bank RFPeter Garrard Beck/Getty Images

Fiskus będzie miał większe możliwości w zakresie ściągania długów. W czasie kontroli drogowej lub podczas przekraczania granicy wartościowe przedmioty dłużnika będą mogły być tymczasowo zajęte. Jeśli w ciągu 4 dni okaże się, że nie mamy uregulowanych zobowiązań finansowych, ruchomości przejdą na rzecz skarbówki.

Tymczasowe zajęcie

Od 2020 r. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej będą mogli zatrzymać na 96 godzin wartościowe przedmioty należące do osoby, wobec której jest prowadzona egzekucja administracyjna. Informacje takie są zawarte w systemie EGAPOLTAX. Skarbówka będzie mogła przejąć dobra na stałe, jeśli potwierdzi, że dług nie został uregulowany lub nie wygasł.

W ciągu 4 dni organ egzekucyjny, czyli naczelnik urzędu skarbowego, będzie musiał sprawdzić i potwierdzić wysokość ewentualnego zadłużenia. Jeżeli zaległość zostanie zweryfikowana i potwierdzona, urzędnik wyda postanowienie o zatwierdzeniu tymczasowego zatrzymania. W tym momencie zajęcie stanie się zajęciem ruchomości w egzekucji - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Zmiany dotyczą zadłużeń przekraczających 10 tysięcy złotych. Polski Ład zakłada także skuteczniejszą walkę z osobami, które zalegają ze zobowiązaniami finansowymi. Przewidywane są nowelizacje ustaw o Krajowej Administracji Skarbowej oraz o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Tymczasowe zajęcie - jakie przedmioty nie mogą być zarekwirowane?

Przepis o tymczasowym zajęciu nie będzie obowiązywał w przypadku ruchomości o wartości znacznie przewyższającej kwotę długu. Urzędnicy nie będą też mogli zająć przedmiotów podlegających łatwemu zepsuciu ani zwierząt .

Dłużnik będzie mógł się uchronić przed tymczasowym zajęciem ruchomości, jeżeli udowodni, że spłacił dług lub że został mu on umorzony.

Projekt nowelizacji jest w konsultacjach.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Pracownicy Straży Granicznej. Jak wygląda ich praca?

Autor: Jola Marat

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, innpoland.pl

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości