Newsy

Wystartował Twój e-PIT. Jak złożyć zeznanie podatkowe za 2019 r. przez internet?

Newsy

GettyImages.com/mahos

Od 15 lutego 2020 roku możemy rozliczyć podatek za 2019 r. przy wykorzystaniu systemu Twój e-PIT. Dotyczy to nie tylko zeznań PIT-37 oraz PIT-38 - jak to było dotychczas, ale również PIT-28 i PIT-36. Składanie zeznań za 2019 rok potrwa do 30 kwietnia 2020 r.

W 2019 r. Ministerstwo Finansów umożliwiło niektórym rozliczenie podatku od dochodów osobistych za pośrednictwem systemu Twój e-PIT. Dotyczyło to tylko najpopularniejszych zeznań podatkowych - PIT-37 oraz PIT-38.

Dzięki tegorocznym zmianom usługą zostały objęte deklaracje PIT-28 i PIT-36. Pierwsze zeznanie dotyczy osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a drugie - tych, którzy m.in. rozliczają przychody z emerytur i rent z zagranicy oraz najmu.

>>> Zobacz także: E-recepty i mikrorachunki obowiązkowe od 2020 roku. Czym są? Wyjaśniają eksperci

Logowanie się do systemu

Żeby rozliczyć się z fiskusem, należy wejść na stronę podatki.gov.pl. Następnie, przy użyciu profilu zaufanego, trzeba się zalogować do systemu. E-tożsamość można uzyskać w urzędzie lub dzięki skorzystaniu z bankowości elektronicznej.

Do konta można się również dostać po podaniu danych podatkowych (PESEL albo NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 r., kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. - np. z PIT-11 od pracodawcy).

Co po zalogowaniu?

Po zalogowaniu się na konto można m.in.:

  • zaakceptować zeznanie bez zmian,
  • zmienić lub dodać ulgi,
  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego,
  • odrzucić przygotowany PIT i albo wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT albo rozliczyć się samodzielnie w innej formie,
  • nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia rozliczenie zostanie uznane za złożone (ten punkt dotyczy tylko PIT-37 i PIT-38),
  • zaakceptować zeznanie.

podatki.gov.pl

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości