Newsy

Kraj uwielbiany przez turystów zmienia nazwę. Winne są indyki

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Turcja

Turcja złożyła wniosek o to, aby zmienić swoją nazwę w języku angielskim. ONZ przychyliła się do formalnego wniosku. W związku ze zmianami kilka organizacji międzynarodowych zostanie poproszonych o to, aby dopasować się do zmian. Jak będzie nazywać się Turcja i od kiedy?

Turcja zmienia nazwę - nie chce kojarzyć się z indykami

Angielska nazwa Turcji brzmi Turkey. W tym języku to słowo oznacza również indyk. Kraj nie chce kojarzyć się z drobiem, w związku z czym postanowił zmienić swoją międzynarodową nazwę. ONZ przychylił się do wniosku. Nowa nazwa ma brzmieć Turkiye.

Turkiye jest najlepszą reprezentacją i wyrazem kultury, cywilizacji i wartości narodu tureckiego

W czwartek 3 czerwca 2022 roku rzecznik ONZ potwierdził, że organizacja dostała oficjalny wniosek podpisany przez Mevluya Cavusoglu, szefa tureckiego MSZ. Zmiana została zaakceptowana i wchodzi w życie natychmiast. Jak podaje portal TVN 24 "w ramach rebrandingu napis "Made in Türkiye" będzie widniał na wszystkich eksportowanych produktach, a w styczniu ruszyła kampania turystyczna z hasłem "Hello Türkiye". 

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Kraje zmieniające swoje nazwy

Turcja zmianę swojej nazwy argumentowała tym, że po angielsku kojarzona jest przede wszystkim z indykiem - ptakiem masowo konsumowanym w Stanach Zjednoczonych w Święto Dziękczynienia, na Boże Narodzenie itd. Nie jest to pierwszy kraj, który postanowił zmienić swoją nazwę.

W 2016 roku na podobną zmianę zdecydowały się Czechy, które wprowadziły stosowaną obecnie nazwą Czechia. Holandia zmieniła nazwę z Holland na Niderland, która po polsku brzmi "Niderlandy". Wcześniej Macedonia na Macedonia Północna. Podobne zmiany można zaobserwować również na innych kontynentach - w Afryce, Suazi zmieniło nazwę na Eswatini, a w Azji Birma zmieniła nazwę na Mjanma.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Mlenny/Getty Images

Pozostałe wiadomości