Newsy

W Trzebini zapadła się ziemia. Powstała wyrwa o średnicy 20 metrów

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Robert Stockinger
W Trzebini zapadła się ziemia
Dzień Dobry TVNW Trzebini zapadła się ziemia

Kilka dni temu media obiegła szokująca informacja. W województwie małopolskim w niecałe dwie godziny powstała ogromna wyrwa w ziemi na terenie ogródków działkowych. Mieszkańcy pobliskich domów boją się teraz o swoje bezpieczeństwo.

Zapadnięcie ziemi w Trzebini

We wtorek, 23 listopada straż pożarna dostała niecodzienne zgłoszenie. Na terenie ogródków działkowych przy ulicy Jana Pawła II w Trzebini zapadła się ziemia. Wcześniej już obserwowano zniekształcenie powierzchni tego terenu, jednak dopiero pod koniec ubiegłego miesiąca nagle ziemia zapadła się na głębokość 5 metrów i powstał lej średnicy 8 metrów.

- Przyjechałem na działkę, otworzyłem bramkę i usłyszałem, jak się coś dzieje. Podszedłem bliżej, popatrzyłem, a tu normalnie wsysały się drzewa do środka do ziemi. Przy mnie trwało to prawie 2 godziny, (...) a później to stopniowo już samo się osuwało - wspominał Tadeusz Gawiak w Dzień Dobry TVN.

Efekt zatapiania kopalni Siersza

Nie tylko działkowcy, ale także mieszkańcy okolicznych domów boją się o swoje bezpieczeństwo, życie i mienie. Co istotne - to nie pierwszy taki przypadek w powiecie chrzanowskim. Formalnie zgłoszono trzy takie zjawiska. Oprócz najnowszego zapadliska, poprzednie powstały jeszcze w październiku i sierpniu. Najnowsza wyrwa w Trzebini była jednak największa, ponieważ miała blisko 20 metrów średnicy.

- Warunki geologiczne bardzo ułatwiają doprowadzanie do takiego typu zjawisk. (...) Tutaj mamy do czynienia z taką sytuacją, która była prognozowana już powiedzmy 20 lat wstecz, kiedy zamykano kopalnię. Wykonany był plan ruchu, wykonana była ekspertyza związana z wypełnieniem leja depresji - tłumaczył w naszym programie geofizyk Dawid Sowiński.

Okazuje się więc, że to efekt prowadzonego tu przed laty wydobycia. Choć kopalnię Siersza zamknięto ponad 20 lat temu, podziemne chodniki są teraz systematycznie wypełniane przez wody gruntowe. To najpewniej one, wypłukując ziemię, przyczyniły się do powstawania zapadlisk.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości