Newsy

"Dzień dobry i smacznej kawusi", czyli trendy i memy związane z piciem kawy

Newsy

Autor:
Daria
Pacańska
Dzień Dobry TVNDzień dobry i smacznej kawusi

Kawa to napój uwielbiany przez wielu z nas. Nic dziwnego, że doczekała się wielu memów i zdjęć w sieci. O jesiennych trendach dotyczących picia tego dodającego energii napoju opowiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka i blogerka Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

Trend na picie kawy jesienią

Jesienią niezwykle popularnym trendem jest publikowanie zdjęć z kawą. Jednak trzeba pamiętać o kilku szczegółach. Kawa musi być korzenna, na fotce oprócz kubka powinny znaleźć się kocyk, ciepłe, modne skarpety oraz najlepiej, jak będziemy siedzieć na parapecie.

Popularne są również memy z hasłem "miłego dnia i smacznej kawusi". - To jest, jak w życiu każdego mema, rzecz skomplikowana. Otóż z jednej strony mamy wysyłanie sobie takiego komunikatu zupełnie szczerze. Każdy w rodzinie ma chociaż jedną ciocię Halinkę, która codziennie rano pisze: "smacznego dnia i miłej kawusi" czy "smaczej kawusi i miłego dnia" i to jest szczere. To jest wejście osób ze starszego rocznika do Internetu, gdy chcą być mili, wysyłać sobie fajne informacje, gdy chcą się przywitać - podkreśliła Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

Jednak w sieci są też młodzi ludzie, którzy wykorzystali ten komunikat bardzo często w sposób ironiczny, niekiedy nawet dodając jakieś wulgarne zwroty.

Kawa - napój, który pojawia się w popkulturze

Kawa to napój uwielbiany w wielu miejscach na świecie. W niektóre dotarła wcześniej, w inne później. Ze względu na położenie zmienia się także jej smak oraz intensywność.

- Są miejsca, w których się kawy pije mniej. Natomiast Europa od czasu, kiedy zadaliśmy się z Turkami w XVI i XVII wieku, to my jesteśmy od kawy już głęboko uzależnieni. Do Stanów Zjednoczonych kawa przybyła stosunkowo wcześnie, natomiast stała się popularna dopiero w okresie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych - wyjaśniła nasza rozmówczyni.

Dzięki serialowi "Przyjaciele" niezwykle popularne stało się picie kawy w dużych kubkach, a wcześniej zdecydowanie częściej napój ten podawany był w filiżankach. Kawa pełni także ważną funkcję w popkulturze. Wiele kobiet, jak wspomniała Agnieszka Woźniak-Starak, wyobrażało sobie, jak biegnie z kubkiem kawy z popularnej sieciówki, na wzór bohaterek filmu "Diabeł ubiera się u Prady" czy serialu "Seks w wielkim mieście".

- W kulturze popularnej kawa jest bardzo często spotykana, w różnych kontekstach - przyznała Czajka-Kominiarczuk.

Aż pięć razy w historii ludzkości próbowano zakazać picia kawy. Nie tylko ze względu na podejrzenia, że jest niezdrowa. Przypisywany jej nawet negatywne działanie na duchowość.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości