Newsy

Trąby powietrzne w Rzeszowie i Józefowie na Roztoczu. Zobacz nagrania i zdjęcia

Newsy

The Image Bank RFWarren Faidley/Getty Images

Kolejne tego lata trąby powietrzne przeszły w czwartek 5 sierpnia w Józefowie na Roztoczu (woj. lubelskie) i w Rzeszowie. W sieci pojawiły się zdjęcia i filmy dokumentujące zjawiska oraz towarzyszące im zniszczenia w obu miejscowościach.

Trąby powietrzne w Polsce w lato 2021

Lato 2021 r. jest wyjątkowo obfite w gwałtowne i nagłe zmiany pogody. Na przemian, w niektórych miejscach tego samego dnia występują upały, ulewne deszcze, dużych rozmiarów grad, silne burze, a nawet trąby powietrzne. Te ostatnie pojawiły się tym razem w Józefowie na Roztoczu (woj. lubelskie) i w Rzeszowie.

Trąba powietrzna w Józefowie na Roztoczu

W czwartek (5 sierpnia) około godz. 18 w Józefowie na Roztoczu (woj. lubelskie, pow. biłgorajski) pojawiła się bardzo silna wichura. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w jej trakcie wystąpiła krótkotrwała, mezocykloniczna (superkomórkowa) trąba powietrzna. Jak przekazał fanpage Moja Pogoda, "uszkodzenia wskazują na siłę EF1 w skali Fujity, jednak jeszcze nie jest to potwierdzone przez ekspertów". Wszystko wskazuje na to, że wiatr mógł osiągać wtedy prędkość nawet od 138 do 178 km/h.

Wiejący z dużą prędkością wiatr uszkodził dachy i połamał drzewa. W kilku miejscach konieczna była interwencja strażaków.

Trąba powietrzna w Rzeszowie

W czwartek trąba powietrzna przeszła również przez Rzeszów. Skutki gwałtownego zjawiska również musiała usuwać straż pożarna.

- Na ulicy Jarowej z domu prywatnego zerwało część pokrycia dachowego - około 30 m2. Na bulwarach dwa drzewa przewróciły się na ścieżkę rowerową - przekazał lokalnemu portalowi rzeszow-news.pl kpt. Tomasz Pokrzywa z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Według informacji w serwisie, woda wdarła się również do Galerii Rzeszów, a w podrzeszowskiej miejscowości Trzciana zalany został przejazd pod wiaduktem kolejowym.

Na poniższym nagraniach trąba powietrzna w Rzeszowie

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Myśleliśmy, że to koniec świata". Trąba powietrzna zniszczyła wieś na Podlasiu

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości