Newsy

Trąba powietrzna w Kaniowie uszkodziła 23 budynki

Newsy

ucho103/Getty Images

Pojedyncza trąba powietrzna, która powstała bez opadu deszczu, przeszła przez część miejscowości Kaniów (powiat bielski). Uszkodzone zostały dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, a także zniszczone mniejsze obiekty.

Trąba powietrzna w okolicach Kaniowa - jakie straty?

Jak przekazała w niedzielę rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska, burza z trąbą powietrzną przeszła przez okolice Kaniowa po godz. 14.

Zgłoszono 21 uszkodzeń dachów na budynkach mieszkalnych i 2 na budynkach gospodarczych, a także zniszczenia mniejszych obiektów, jak np. altany czy blaszanych garaży czy linii energetycznych.

doznał obrażeń

Późnym popołudniem strażacy ściągali z dachów luźne elementy, jak dachówki czy blachy i przybijali prowizoryczne łaty, do których mocowali folie ochronne.

Jak dodała rzeczniczka, nie napłynęła dotąd do niej informacja, by ktoś . Do akcji skierowano zastępy Państwowej Straży Pożarnej i zastępy ochotnicze.

Trąba powietrzna w okolicach Kaniowa - powołano sztab kryzysowy

Na miejscu pracuje powiatowy sztab kryzysowy z udziałem wicewojewody i inspektorów nadzoru budowlanego.

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, w pracach powiatowego sztabu uczestniczą m.in. wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz i przedstawiciele wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.

Kucharzewska zaznaczyła, że po zdarzeniu z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem skontaktował się wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, który zobowiązał wojewodę do natychmiastowej pomocy poszkodowanym.

Oczywiście będziemy wspomagali poszkodowanych zasiłkami z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości do 6 tys. zł. Czekamy na wnioski gminy w tej sprawie

- zaznaczyła rzeczniczka wojewody.

>>> Zobacz także:

Jak pracują łowcy burz?

W czasie burzy telefon stacjonarny groźniejszy od komórki!

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości