Newsy

Tornado w Czechach. Olbrzymie straty i setki rannych. Pięć osób nie żyje

Newsy

Aktualizacja:
Image SourceJason Persoff Stormdoctor/Getty Images

Przez południowe Morawy przetoczyło się potężne tornado. Setki osób zostały ranne. Podano także informacje o pięciu ofiarach śmiertelnych. "Połowa wsi zrównana z ziemią"- powiedział zastępca burmistrza Hruška, Marek Babisz.

Tornado w Czechach

Czechy nawiedziły wieczorem burze i ulewne deszcze. Przez południe Moraw przeszło tornado. Żywioł przyczynił się do ogromnych zniszczeń w dwóch miejscowościach Hrusky i Moravska Nova Ves. Silne podmuchy wiatru zrywały dachy z budynków, a także rzucały samochodami. Zastępca burmistrza Hruška w regionie Břeclav Marek Babisz opisuje, że połowa wsi została zrównana z ziemią.

Zostały tylko mury bez dachów, bez okien. Kościół nie ma dachu, nie ma wieży, ludzie nie mieli się gdzie ukryć. Wieś od kościoła w dół praktycznie nie istnieje. Szkoła nie ma elewacji, nie ma dachu. Wiekowe lipy, świerki są powalone, to szaleństwo

- cytuje zastępcę burmistrza czeska telewizja.

W Czechach ogłoszono czwarty poziom zagrożenia. Strażacy i policjanci ruszyli z psami w poszukiwania. Jak informują służby, rannych są setki, w tym pięć ofiar śmiertelnych.

Pomoc dla poszkodowanych Czechów zapowiedziała prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa. - Myśląc o wszystkich dotkniętych niszczycielskimi burzami na czeskich Morawach, Słowacja wysyła zespoły, aby pomóc w reagowaniu w terenie. Myślimy o was - napisała na Twitterze.

Tornado w Polsce

Gwałtowny front burzowy, ulewy i grad pojawiły się także w Polsce. Największe szkody odnotowano w południowej i północnej część Małopolski. W okolicach Nowego Sącza trąba powietrzna uszkodziła 30 budynków mieszkalnych i 30 budynków gospodarczych. Małopolska straż pożarna odnotowała ponad 300 interwencji. Najwięcej - 84 w powiecie nowosądeckim i 80 w powiecie olkuskim - poinformował w czwartek wieczorem wojewoda Łukasz Kmita. Jedna osoba została ranna.

- Żadnego z mieszkańców Sądecczyzny, którzy ucierpieli w wyniku przejścia trąby powietrznej przez Piątkową, Librantową, Koniuszową i inne miejscowości, nie zostawimy bez wsparcia. Pomoc będzie koordynować na miejscu Ryszard Pagacz - Wicewojewoda Małopolski oraz Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Tornado w Czechach

Hokeiści zrzekli się premii za mistrzostwa świata, lekkoatleci organizują zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Polska podzielona pogodowo. IMGW ostrzega przed burzami z gradem i wprowadza alert pierwszego stopnia

Sennik: burza. Jak interpretować sen o burzy z piorunami?

Trąba powietrzna nad Małopolską. W miejscowości Jodłówka-Wałki zerwało dachy

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Image Source

Pozostałe wiadomości