Newsy

Tomasz Raczek: "Miałem własne doświadczenie z księdzem, który czynił mi awanse"

Newsy

Aktualizacja:
Fot. facebook.com/tomasz.raczek

Tomasz Raczek opublikował w mediach społecznościowych recenzję filmu dokumentalnego braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Ocenił go na 9/10. Opisuje w niej także hipokryzję Kościoła "Nie mogłem uwierzyć, że hierarchowie Kościoła, mogą tak kłamać" oraz swoje doświadczenia z księdzem, który "czynił mu awanse"!

Zobacz też: "Tylko nie mów nikomu". Już jest! Zobacz cały film braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele >>>

Film "Tylko nie mów nikomu" w niecałą dobę obejrzało ponad 7 milionów osób! To jest wstrząsający film, który zdaniem Tomasza Raczka powinni obejrzeć wszyscy:

Nie mogłem uspokoić myśli. To jest fim doniosły, który wszyscy powinni obejrzeć.

Dlaczego, zdaniem krytyka filmowego, tak ważne jest, żeby jak największa publiczność zapoznała się z obrazem braci Sekielskich?

To sprawy, które dotyczą wszystkich nas. Także tych, którzy nie mają dzieci, tych którzy są wierzący, tych którzy sa niewierzący. To rodzaj schorzenia, które rozprzestrzeniło się nie tylko w Polsce. Ale w innych krajach zdążono już znaleźć środki zaradcze, podjęto już zasady higieny życia duchowego i moralnego wśród księży, a w naszym kraju idzie to ciągle opornie, Kościół Katolicki się broni, żeby nie nazywać po imieniu przestępców.

Tomasz Raczek w swoim wystąpieniu opisuje między innymi sytuację , która spotkała go gdy był już dorosły:

TYLKO NIE MÓW NIKOMU - reż. Tomasz Sekielski wideorecenzja: 9/10 Kiedyś miałem własne doświadczenie z księdzem, który czynił mi awanse. Nie byłem już wtedy dzieckiem, byłem dorosły i do niczego nie doszło bo awanse odrzuciłem, ale zapytałem: czy ksiądz nie ma problemu z tym, że przecież składał śluby czystości? I wtedy usłyszałem: nie martw się tym, my sobie z Panem Bogiem sami to jakoś załatwiamy. I to jest największy problem - oni naprawdę myślą, że ich nie tylko na ziemi, ale również w niebie prawa obowiązujące innych nie dotyczą

Co jest, zdaniem Tomasza Raczka, największym problemem Kościoła w tej kwestii?

Chronienie ich, przerzucanie z parafii do parafii, dopuszczanie do tego, żeby ciągle mieli kontakt z dziećmi i ciągle kolejne dzieci narażano na molestowanie, jest samo w sobie przestępstwem. Nie mogłem uwierzyć, że hierarchowie Kościoła, mogą tak kłamać, zwodzić opinię publiczną, udawać, że nic się nie dzieje. Wypełniać zasady tajnych, dawnych poleceń Watykanu, które dziś już nie obowiązują. W polskim Kościele czas się zatrzymał i udaje się, że papieża Franciszka nie ma.

Film obnaża też brak pomysłu Kościoła i księży, którzy dopuszczali się czynów pedofilskich na zadośćuczynienie ofiarom. Nie umieją prosić o przebaczenie, a jedyną receptą jaką znajdują sa pieniądze:

Nie mają pomysłu na to, w jaki sposób mogliby prosić o przebaczenie swoje ofiary. Właściwie mają, jeden pomysł, zawsze ten sam: WYPŁACIĆ JAKIEŚ PIENIĄDZE. Nic gorszego nie może być. Bo, jak wiadomo, za pieniądze można kupić wszystko

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości