Newsy

Wyrok w sprawie odszkodowania Tomasza Komendy zapadnie w lutym. "Pojawiły się różnice w opinii psychiatrów i psycholog"

Newsy

Tomasz Komenda, zanim został uniewinniony, spędził w więzieniu osiemnaście lat. Teraz walczy o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Komenda domaga się od skarbu Państwa blisko 19 mln złotych. W pierwszych dniach lutego przyszłego roku ma odbyć się sprawa sądowa.

Tomasz Komenda – odszkodowanie

Mający obecnie 44 lata Tomasz Komenda został skazany w 2004 r. za gwałt i morderstwo 15-latki. Czynu tego miał dokonać w 1996 r. Za kratami spędził osiemnaście lat, zanim został uniewinniony w 2018 r.

Za pobyt w więzieniu i związane z tym szykany Tomasz Komenda domaga się od Skarbu Państwa blisko 19 mln zł tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia. Ze względu na drastyczne szczegóły związane z jego pobytem w więzieniu, proces prowadzony był z całkowitym wyłączeniem jawności.

W środę przesłuchano ostatnich biegłych z zakresu psychologii i psychiatrii. Biuro prasowe sądu nie wykluczało, że dzisiaj zapadnie wyrok. Według nieoficjalnych informacji, Tomasz Komenda przyjechał do Opola, by osobiście stawić się na publikacji wyroku.

Po trwających cztery godziny przesłuchaniach Sąd Okręgowy w Opolu poinformował, że wyrok w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia dla Tomasza Komendy zostanie ogłoszony na początku lutego przyszłego roku.

Jak mówił pełnomocnik Tomasza Komendy, mecenas Zbigniew Ćwiąkalski, sąd musi zapoznać się z opinią biegłej psycholog, która nie miała dostępu do wszystkich materiałów, szczególnie z pierwszego procesu.

– W tych opiniach ocenia się wpływ pobytu w zakładzie karnym na stan zdrowia Tomasza Komendy i to decyduje o odszkodowaniu i ewentualnie zadośćuczynieniu – wyjaśnił Ćwiąkalski. I dodał, że uzupełniającą opinię na piśmie mają wydać także biegli psychiatrzy, ponieważ pojawiły się różnice w opinii psychiatrów i psycholog, które trzeba wyjaśnić.

Wyrok w sprawie zadośćuczynienia i odszkodowania dla Tomasz Komendy zapadnie 8 lutego 2021 r.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" – gdzie oglądać

Historię Tomka Komendy możemy obejrzeć w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Produkcja od piątku,11 grudnia jest dostępna w ofercie transakcyjnej Playera (dostęp na 48 godzin). Platforma jest jedynym legalnym serwisem VOD, który oferuje dostęp do tego tytułu.

Zobacz film >>> "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" w Internecie, na player.pl.

Tomasz Komenda zawdzięcza mu wolność. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Wyjątkowa licytacja obrazu na rzecz fundacji im. Zbigniewa Religi. "Dobro darowane zawsze wraca"

Jego wujek złamał kod Enigmy, a pradziadek walczył pod Monte Cassino. Ten nastolatek odkrywa niezwykłe losy rodziny

Blogujący maszynista odsłania tajemnice kolei. "Coś jest niedostępne dla wielu osób, u mnie można to zobaczyć"

Autor: Natalia Łomnicka

Źródło: PAP| x-news

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości