Newsy

Tańsze paliwo od 20 grudnia. Rząd wprowadzi zmiany w podatkach

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Aleksandra
Głowińska
Polskie pieniądze, kredyty

"Od 20 grudnia na pięć miesięcy akcyza na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. To niejedyne obniżki cen. W 2022 roku tanieje również gaz ziemny i energia elektryczna. 

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji zapowiedział plan złagodzenia skutków inflacji i przedstawił pomysły rządu.

"Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną".

Tarcza antyinflacyjna. Paliwo i prąd będą tańsze

Szef rządu opowiedział o szczegółach obniżki cen paliw i prądu.

"Od stycznia na trzy miesiące obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale także będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi (...). Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ. Po pierwsze: wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie: od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy" - mówił premier Morawiecki.

Rekordowe ceny paliwa w Polsce
Rekordowe ceny paliwa w Polsce Źródło: Dzień Dobry TVN

Premier Mateusz Morawiecki poinformował również, ile realnie będzie można oszczędzić.

"Te wszystkie działania razem, po stronie państwa — bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, koncerny naftowe — doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach. Mam nadzieję, że ok. 20 nawet do 28-30 groszy" - przekazał.

Niższe opłaty za paliwo i informacja o rządowych obniżkach

Od 20 grudnia 2021 do 20 maja 2022 paliwo będzie miało najniższą możliwą akcyzę. Z kolei od 1 do 31 maja 2022 roku ma zostać wyłączone także opodatkowanie od sprzedaży detalicznej paliw. Aby wszyscy korzystający ze stacji paliw wiedzieli o zaistniałej sytuacji, sprzedawcy będą mieli obowiązek zamieszczenia informacji przy kasie na ten temat, a jej nieumieszczenie będzie karane. 

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Głowińska

Źródło zdjęcia głównego: Grazyna Palaszewska/Getty Images

Pozostałe wiadomości