Newsy

Szczepienia przeciwko COVID-19. Opublikowano listę punktów. Gdzie można się zaszczepić?

Newsy

LEREXIS/gettyimages.com

Rząd opublikował listę placówek w całym kraju, które będą wykonywały szczepienia przeciwko COVID-19. Wykaz punktów ma być na bieżąco aktualizowany. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, czyli pracowników z sektora ochrony zdrowia.

Pełna lista punktów szczepień z podziałem na województwa dostępna jest na stronie internetowej akcji #SzczepimySię. Na tę chwilę w znalazły się na niej 5 994 lokalizacje, najwięcej placówek, gdzie można zaszczepić się przeciwko COVID-19 jest w województwie mazowieckim.

Ile będzie punktów szczepień?

Liczba planowanych miejsc, gdzie będzie można się zaszczepić, według regionów:

 • dolnośląskie: 491;
 • kujawsko-pomorskie: 295;
 • lubelskie: 403;
 • lubuskie: 162;
 • łódzkie: 435;
 • małopolskie: 492;
 • mazowieckie: 841;
 • opolskie: 169;
 • podkarpackie: 393;
 • podlaskie: 235;
 • pomorskie: 333;
 • śląskie: 671.

Narodowy Program Szczepień - kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności?

Proces szczepień - zgodnie z programem - jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap 0, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach etapu 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków. Według ostatnich zapowiedzi rządu, etap ten rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego.

W etapie 2 szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

"Czekaliśmy długo na tę chwilę". W szpitalach w całym kraju trwają szczepienia przeciw COVID-19

Zobacz także:

Uczulenie na penicylinę a szczepionka przeciw COVID-19. Jakie jest ryzyko w przypadku alergii?

"To oznacza koniec separacji!". Kolejne osoby dołączyły do szczepień na etapie zero

Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna? "Została przebadana na 44 tys. osób, a jeden z popularnych leków przeciwbólowych tylko na 400"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości