Newsy

Czy Polacy mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19 w innym kraju UE?

Newsy

szczepionka przeciw COVID-19, szczepienia w Polsce, koronawirus, Pfizer

Zasada europejskiej solidarności sugerowałaby, że Polacy należący do grup największego ryzyka, czyli np. seniorzy po 70. roku życia, mogliby zaszczepić się na COVID-19 w innych krajach UE, kiedy w nich przebywają albo chcą skorzystać z takiej możliwości. W praktyce jest to jednak dużo bardziej skomplikowane. Sprawdź, gdzie i jak można to zrobić.

Komisja Europejska odpowiadając na pytanie PAP w tej sprawie stwierdziła lakonicznie:

- Należy to (szczepienie poza krajem ojczystym - PAP) do kompetencji państw członkowskich - więc decyzja w tym zakresie należy do państwa członkowskiego.

Innymi słowy, stosowanie zasady solidarności w przypadku szczepień na COVID-19 zależy od dobrej woli poszczególnych państw członkowskich. Podajemy zwięzły przegląd zasad i praktyk w niektórych krajach Unii, na podstawie informacji jakie uzyskaliśmy z tamtejszych organów rządowych.

Szczepienia na COVID-19 w Portugalii

W Portugalii istnieje możliwość zaszczepienia przeciwko COVID-19 seniora zarejestrowanego w polskim systemie zdrowia publicznego, który odwiedza rodzinę rezydującą w tym kraju. Warunkiem zaszczepienia takiej osoby jest przedstawienie dokumentów potwierdzających tożsamość i przynależność do publicznego systemu zdrowia publicznego w Polsce. Polski senior odwiedzający Portugalię musi zostać wcześniej zgłoszony przez osobę, u której będzie w Portugalii rezydował, do najbliższej jego miejsca zamieszkania przychodni. Czas oczekiwania może być jednak dość długi z uwagi na wielu oczekujących.

Polacy pracujący lub rezydujący w Portugalii w celu zaszczepienia się przeciwko COVID-19 muszą zgłosić się do najbliższej publicznej przychodni służby zdrowia i wypełnić właściwy formularz. W zależności od wieku, stanu zdrowia i wykonywanej pracy zostaną przydzieleni do odpowiedniej fazy szczepień. O terminie szczepienia zostaną poinformowani telefonicznie.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Hiszpanii

W Hiszpanii nie przewidziano możliwości wykonywania szczepień przeciwko COVID-19 dla obcokrajowców, którzy nie są rezydentami, bądź nie są zatrudnieni na jego terytorium. Przepisy dotyczące szczepień są rygorystyczne nawet w przypadku obywateli Hiszpanii, którzy chcieliby zaszczepić się poza terenem swojej wspólnoty autonomicznej.

Szczepienia na COVID-19 we Włoszech

Również we Włoszech żaden przepis dotyczący szczepień nie przewiduje obecnie możliwości, by osoba odwiedzająca kogoś w tym kraju została zaszczepiona. Jeśli chodzi o cudzoziemców, to prawo do szczepień mają stali rezydenci we Włoszech, objęci systemem opieki zdrowotnej i posiadający legitymację potwierdzającą, że są w nim zarejestrowani. Według obowiązującego planu szczepieni są w tej chwili wyłącznie pracownicy służby zdrowia oraz pensjonariusze domów opieki dla osób starszych i ich personel. W najbliższych dniach mają rozpocząć się szczepienia osób powyżej 80. roku życia, ściśle na podstawie rejestrów oddziałów służby zdrowia.

Szczepienia na COVID-19 w Belgii, Francji i Niemczech

W Belgii, co do zasady, szczepione mogą być osoby, które mieszkają w tym kraju na stałe i płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ministerstwo zdrowia nie przewiduje wyjątków.

We Francji szczepienia dla osób po 75. roku życia rozpocząć się mają 18 stycznia. Prawdopodobnie pod "pierwszą igłę" pójdą regiony o największym zagęszczeniu zainfekowanych. Nad Loarą opieka zdrowotna to co prawda kwestia rezydencji, a nie obywatelstwa, ale chaos i możliwości interpretacji przepisów są tak duże, że bezpieczniej byłoby nie liczyć tam na szczepienie.

W Niemczech nie ma możliwości szczepień, jeśli nie dostanie się na nie zaproszenia. Zgłoszenie się zatem do punktu szczepień "z ulicy" raczej nie wchodzi w grę. W RFN ruszają właśnie szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia, ale nie wszędzie w jednym terminie, za to w większości landów z problemami w rejestracji: linie telefoniczne są przeciążone.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Czechach i na Słowacji

"Turystyka szczepionkowa" do Czech nie będzie możliwa, a szczegółowych przepisów dotyczących cudzoziemców żyjących w tym kraju i płacących ubezpieczenie zdrowotne nie ma. Według resortu zdrowia nie ma potrzeby tworzenia osobnych przepisów, ponieważ nie chodzi o dużą grupę osób. Obcokrajowcy będą mieli dostęp do szczepionki, ale tylko ci ubezpieczeni w Czechach. Według danych Urzędu Statystycznego na terenie Czech mieszka, mając różne wizy, zgody na pobyt tymczasowy lub stały około 600 tys. cudzoziemców.

Na Słowacji w istniejących przepisach mowa jest o szczepieniu "obywateli Republiki Słowackiej", ale w praktyce mają być także szczepieni cudzoziemcy. Muszą czekać na etap szczepień, w którym nie będzie już innych grup priorytetowych.

>>> Zobacz także:

18 stycznia górale otwierają swoje biznesy. "Panie prezydencie, zapraszamy na narty!"

Ferie inne niż wszystkie. „Właściciele pensjonatów kombinują, żeby przeżyć”

Wszystko, co musisz wiedzieć o szczepieniach przeciwko COVID-19

Michał Dworczyk: Ograniczenie dostaw szczepionki przez Pfizera nie wpłynie na razie na harmonogram szczepień. Zobacz wideo:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: zoranm/Getty Images

Pozostałe wiadomości