Newsy

Szczepionka Pfizer dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Jest decyzja EMA

Newsy

Moment RFRoberto Jimenez Mejias/Getty Images

Szczepionka Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 może być podawana dzieciom w wieku od 12 do 15 lat. Badania wykazały, że odpowiedź immunologiczna na ww. preparat w tej grupie była porównywalna z odpowiedzią immunologiczną u osób 16-25 lat. Wniosek zatwierdziła Europejska Agencja Leków (EMA).

EMA: Szczepionka Pfizera może być podawana dzieciom wieku 12-15 lat

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Pfizer przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

Badanie wykazało, że odpowiedź immunologiczna na szczepionkę Pfizera w tej grupie była porównywalna z odpowiedzią immunologiczną w grupie wiekowej od 16 do 25 lat (mierzoną poziomem przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2). Skuteczność preparatu Pfizera obliczono u blisko 2000 dzieci w wieku od 12 do 15 lat, które nie miały oznak wcześniejszego zakażenia.

Osoby te otrzymały szczepionkę lub placebo (zastrzyk pozorowany). Z 1005 dzieci, które otrzymały szczepionkę, u żadnego nie wystąpił COVID-19 w porównaniu z 16 dzieci z 978, które otrzymały pozorowany zastrzyk. Oznacza to, że w tym badaniu szczepionka była w 100 proc. skuteczna w zapobieganiu COVID-19 (chociaż rzeczywisty wskaźnik mógł wynosić od 75 proc. do 100 proc.).

Szczepionka Pfizera dla dzieci wieku 12-15 lat - skutki uboczne

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku 12-15 lat są podobne do tych, które występują u osób w wieku 16 lat i starszych. Obejmują one ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. Efekty te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

EMA uznała, że korzyści ze stosowania leku Pfizera w tej grupie wiekowej przewyższają ryzyko.

EMA podkreśla, że ze względu na ograniczoną liczbą dzieci objętych testem, w badaniu nie udało się wykryć rzadkich skutków ubocznych. Zauważono również, że komisja ds. Bezpieczeństwa EMA ocenia obecnie bardzo rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia (zapalenie błony otaczającej serce), które wystąpiły po szczepieniu preparatem Pfizera, głównie u osób poniżej 30. roku życia. Obecnie nic nie wskazuje na to, że te przypadki są spowodowane szczepionką - podała Agencja.

Szczepionka Pfizera zapobiega COVID-19. Zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, znanego jako białko wypustkowe, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa przygotowując organizm do obrony przed SARS-CoV-2.

Zobacz wideo: 17-letnia Magdalena zaszczepiła się w punkcie w Szczecinie. "Lepiej skończyć szybciej tę pandemię"

>>> Zobacz także:

Łagodne przebycie COVID-19 a odporność na wirusa. Naukowcy mają dobre wiadomości

Znany wirusolog ostro o osobach, które nie chcą się szczepić: "Zaczynają pasożytować na tych, które to zrobiły"

Niezaszczepieni stracą pracę? "Nie mam wątpliwości, że szczepienia przeciwko COVID-19 są obowiązkiem pracowników"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości