Newsy

Szczepionka przeciw COVID-19. Jest data szczepień dla pierwszej grupy. Jak się zarejestrować?

Newsy

E+Bluecinema/GettyImages

Szczepienia przeciw COVID-19 powinny się odbywać według harmonogramu określonego w Narodowym Programie Szczepień. Zgodnie z nim osoby należące do tzw. pierwszej grupy od 15 stycznia będą mogły umawiać się na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Same szczepienia mają ruszyć 25 stycznia. Kogo obejmuje grupa pierwsza i w jaki sposób zarejestrować się na szczepienie?

Szczepienia przeciw COVID-19 dla grupy pierwszej rozpoczną się 25 stycznia – poinformował we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Na tym etapie do szczepienia uprawnieni będą m.in. seniorzy i nauczyciele.

Akcja szczepień na koronawirusa rozpoczęła się w Polsce 27 grudnia. Do tej pory, zgodnie z informacjami rządu, na Covid-19 zaszczepionych zostało ponad 100 tysięcy osób. Obecnie przeciw COVID-19 szczepione są osoby z grupy 0, czyli m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia i Domów Pomocy Społecznej. Termin zapisów na szczepienia w grupie zero został przedłużony do 14 stycznia 2021 roku. Od 15 stycznia natomiast, zgodnie z Narodowym Programem Szczepień mają ruszyć zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z grupy I .

Szczepienia przeciw COVID-19 – kto może się zarejestrować od 15 stycznia?

W połowie stycznia, zgodnie z ustalonym przez rząd harmonogramem, do szczepień będą mogły się zapisać tylko osoby z tzw. grupy I, do której należą :

  • pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby powyżej 60. roku życia,
  • służby mundurowe,
  • nauczyciele.

– zapowiedział we wtorek Michał Dworczyk. Zdaniem szefa kancelarii premiera to duże wyzwanie, ponieważ w pierwszej grupie jest około 10 milionów osób.

Osoby powyżej 60. roku życia będą szczepione począwszy od osób najstarszych. Pierwszeństwo będą mieli seniorzy, którzy są aktywni zawodowo, a także ci, którzy są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego kontaktów z placówkami ochrony zdrowia. Priorytetowo będą również traktowani starsi ludzie cierpiący na choroby współistniejące, ponieważ zwiększają one ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Kolejne etapy szczepień przeciwko koronawirusowi

Rząd, tworząc program szczepień przeciw COVID, podzielił pacjentów na cztery grupy - oprócz priorytetowych grup 0 i grupy I, są jeszcze grupy II i III. Osoby spoza grupy I, które są zainteresowane szczepieniami, nie będą mogły się zarejestrować i wybrać terminu szczepień już 15 stycznia. Dla nich dostępny będzie na razie tylko formularz, za pomocą którego będzie można zgłosić chęć szczepienia. Niestety, nieznane są jeszcze daty, kiedy ruszy rejestracja kolejnych grup.

Szczepienia przeciw COVID-19 - gdzie i jak się zgłosić?

Osoby z grupy I będą mogły się zarejestrować na szczepienie przy pomocy infolinii, internetowego konta pacjenta lub zgłaszając się do POZ lub centrum szczepień w swojej okolicy – potwierdził w poniedziałek Michał Dworczyk. Mamy zatem trzy sposoby rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19.

Jak będzie wyglądało szczepienie przeciw COVID-19?

Szczepienia są darmowe i dwudawkowe. Proces przeprowadzania szczepień oparty jest o wirtualne skierowanie (e-skierowanie), które są generowane automatycznie. E-skierowanie na szczepienie będzie wystawiane po zawodzie i numerze PESEL (ponieważ do grupy pierwszej zaliczają się seniorzy i osoby wykonujące konkretne zawody, np. nauczyciele czy policjanci).

Nie trzeba zatem zgłaszać się do lekarzy POZ po skierowanie, by się rejestrować. Żeby umówić się na konkretną datę szczepienia, wystarczy zadzwonić na infolinię i podać swój numer PESEL - dzięki temu wygenerowane zostanie e-skierowanie.

Po rejestracji pacjent otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia. Będzie umawiany od razu na dwie wizyty, a przed drugą otrzyma przypomnienie SMS. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Do szczepienia przeciw COVID-19, podobnie jak w przypadku wszystkich innych szczepień, kwalifikować będzie lekarz na postawie badania i wywiadu z pacjentem.

Gdzie można się zaszczepić przeciw COVID-19?

Przeciwko COVID-19 będzie można się zaszczepić w przychodniach POZ, szpitalach, a także u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, punkty szczepień na koronawirusa mają się znajdować w każdej gminie. Pełna informacja o wszystkich placówkach, które będą wykonywać szczepienia w Polsce, powinna być dostępna na początku stycznia. Wtedy będzie można dowiedzieć się, gdzie najbliżej miejsca zamieszkania znajduje się punkt szczepień.

Zobacz też:

Uczulenie na penicylinę a szczepionka przeciw COVID-19. Jakie jest ryzyko w przypadku alergii?

"To oznacza koniec separacji!". Kolejne osoby dołączyły do szczepień na etapie zero

Matylda Damięcka też miała propozycję szczepienia: "Znając naturę ludzką, przewidziałam, co teraz ma miejsce"

Co powinniśmy wiedzieć o szczepionkach? Marcin Sawicki przedstawił fakty, na podstawie których łatwiej będzie podjąć decyzję. Zobacz wideo:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Małgorzata Kaferska-Łysek

Źródło: TVN24| Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości