Newsy

Szczepionka na koronawirusa. Wielka Brytania rozpoczyna testy na ludziach

Newsy

Mężczyzna w masce w Londynie

W czwartek rozpoczną się próby kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi - zapowiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Szczepionka została stworzona przez naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie. Naukowcy oceniają, że jej szansa na sukces wynosi 80 proc.

Opracowujący szczepionkę zespół z Oxfordu oraz drugi wywodzący się z Imperial College London, dostaną na badania z budżetu po 20 milionów funtów. Taka deklarację złożył brytyjski minister zdrowia Matt Hancock podczas codziennej rządowej konferencji prasowej na temat walki z epidemią koronawirusa.

Szczepionka na koronawirusa - już jest

Zespół Instytutu Jennera w Oxfordzie chce zacząć produkcję szczepionki przed zakończeniem testów, tak, aby mieć do września około miliona gotowych dawek.

Zdaniem brytyjskiego ministra zdrowia, opracowanie szczepionki jest "niepewną nauką" , ale oba zespoły robią szybkie postępy i będą w pełni wspierane przez rząd.

Równocześnie zainwestujemy w zdolności produkcyjne, więc, jeśli któraś z tych szczepionek zadziała bezpiecznie, będziemy mogli udostępnić ją Brytyjczykom tak szybko, jak to tylko możliwe

- dodał Matt Hancock. Ostrzegł jednak, że "nic w tym procesie nie jest pewne".

Szczepionka na koronawirusa będzie testowana na ludziach

Szczepionka z Oxfordu, nazwana ChAdOx1 nCoV-19, jest stworzona z nieszkodliwego wirusa wziętego od szympansa, który został genetycznie zmodyfikowany w celu przenoszenia części koronawirusa. Wykazano już, że technika ta generuje silne odpowiedzi immunologiczne w innych chorobach. Rozmowy na temat produkcji szczepionki przeprowadzono już z trzema brytyjskimi firmami, a także kilkoma zagranicznymi. W testach brać będzie udział do 500 osób.

Równolegle zespół z Imperial College London od lutego testuje swoją szczepionkę na zwierzętach. Oczekuje się, że próby kliniczne na ludziach rozpoczną się w czerwcu.

Na całym świecie opracowywanych jest ponad 70 szczepionek. Jednak Wielka Brytania stanie się w czwartek jednym z niewielu krajów - obok USA i Chin - gdzie przeprowadza się już próby na ludziach.

Zobacz też:

Rząd zapowiada drugi etap rezygnacji z ograniczeń. Kiedy nastąpi poluzowanie obostrzeń związanych z koronawirusem?

Dr Grzesiowski radzi, jak dbać o maseczki wielorazowe. Obala też internetowe mity dotyczące ich dezynfekcji

Koronawirus pokonał superbohaterów. Premiery "The Batman", "Shazam 2" i "The Flash" przełożone

Najświeższe informacje na temat koronawirusa czytaj na tvn24.pl.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości