Newsy

Nowa szczepionka na koronawirusa w 90 proc. skuteczna. Pierwsze dostawy jeszcze w tym roku

Newsy

Aktualizacja:
Science Photo Library RFTEK IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY/ Getty Images

Eksperymentalna szczepionka na koronawirusa ma ponad 90 proc. skuteczności. Tak twierdzi amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer, który zakończył właśnie badania kliniczne. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Jeszcze w tym miesiącu wystąpi o zgodę na jej dopuszczenie do użytku w USA. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska chce mieć co najmniej 20 mln szczepionek.

Szczepionka przeciw COVID-19

Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Amerykański Pfizer jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, który opublikował dane o przeprowadzonych z sukcesem - zakrojonych na szeroką skalę - badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw COVID-19. Informację taką przekazał Reuters.

Według firmy nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki. W tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA.

To wspaniały dzień dla nauki i dla ludzkości

- powiedział prezes i dyrektor naczelny Pfizera Albert Bourla.

Pfizer - sukces badań nad szczepionką przeciw COVID-19

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. W 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.

Jak stwierdził Bill Gruber, jeden z głównych naukowców koncernu, szczepionka ta pomoże nam wszystkim wydostać się z sytuacji, w której się teraz znajdujemy.

Firma zawarła już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki. Jej dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Premier Mateusz Morawiecki: chcemy mieć 20 mln szczepionek

Premier podczas konferencji prasowej premier powiedział, że polski rząd w sierpniu przystąpił do unijnego porozumienia w sprawie szczepionek przeciwko koronawirusowi. Dodał, że dotyczy to firmy Pfizer i 8 innych firm intensywnie nad nią pracujących. Zarządził już przygotowanie infrastruktury na przyszły rok do szczepienia.

Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek. Pewnie nastąpi to wiosną przyszłego roku. Chcemy tak szybko dostać te szczepionki, jak inne kraje UE i dostaniemy je w tym samym czasie

- podkreślił premier Morawiecki.

Szczepionka na koronawirusa - czy będzie obowiązkowa

Szczepionka - według szefa rządu - najpierw ma trafić do seniorów i służb medycznych, a także służb mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią.

Szczepionka będzie dostępna oczywiście dla chętnych, ale chcemy, żeby była ona dostępna w bardzo dużym wymiarze, tak, żeby możliwe wszyscy, w jak najkrótszym czasie mogli się zaszczepić

- zapowiedział premier.

Czy polscy naukowcy mają lek na COVID-19? Prof. Krzysztof Pyrć komentuje. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Czym się różni koronawirus od grypy? "Jest od kilku do kilkunastu razy bardziej śmiertelny"

Jak uniknąć koronawirusa i kiedy minie pandemia? Wątpliwości rozwiewa prof. Zbigniew Gaciong

Czy geny wpływają na zarażenie koronawirusem? Lekarz: "Medycyna jest dużo bardziej skomplikowana"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library RF

Pozostałe wiadomości