Newsy

Wstrzymano szczepienia AstraZenecą. Co z Polską?

Newsy

x-news

Szczepienia przeciwko COVID-19 wciąż wywołują dyskusję. Dania po śmierci jednej z pacjentek poinformowała, że wstrzymuje zastrzyki preparatem AstraZeneca. Mimo zapewnień Europejskiej Agencji Leków o bezpieczeństwie i braku związku przyczynowego między podanym specyfikiem a zgonami, decyzję o wycofaniu szczepionki podjęły także inne kraje. Co z Polską?

Szczepionka AstraZeneca wstrzymana

W czwartek, 11 marca duńskie władze pojęły decyzję o wstrzymaniu na dwa tygodnie szczepień preparatem AstraZeneca. Powodem, który przyczynił się do wprowadzenia zmian, jest śmierć pacjentki, która rzekomo po przyjęciu leku doznała zakrzepów krwi.

Za Danią ruszyły inne kraje. Szczepienia zdecydowały się wstrzymać m.in. rządy Islandii, Estonii, Rumunii czy Norwegii.

- Wstrzymujemy szczepienia preparatem AstraZeneca, ponieważ chcemy przyjrzeć się bliżej jego skutkom ubocznym. Jest to zgodne z zasadą ostrożności - powiedział Geir Bukholm, dyrektor ds. kontroli zakażeń w norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego.

Zakaz stosowania szczepionki wydano także w Bułgarii. Minister zdrowia Kirił Angełow poinformował, że przyczyną decyzji jest śmierć 57-letniej pacjentki. Partia preparatów, która przybyła do kraju pozostanie na razie w magazynach. Kolejnym krajem, który zdecydował się na wstrzymanie szczepień preparatem AstraZeneca to Francja. W poniedziałek Emmanuel Macron powiedział, że decyzja ta ma charakter zapobiegawczy, on sam ma jednak nadzieję, że kampania zostanie szybko wznowiona, o ile "pozwoli na to opinia europejskiego regulatora (EMA)". Po doniesieniach kilku krajów Europy ze szczepionki zrezygnowały także władze Tajlandii.

Wstrzymanie pojedynczych partii

Niektóre kraje zawiesiły szczepienia pojedynczymi partiami preparatu. Łotwa zrezygnowała z serii szczepionki AstraZeneca - nr ABV5300. We Włoszech po śmierci 43-letniego pacjenta wycofano partię o nr ABV2856, a także zapowiedziano wnikliwe badania i analizę dokumentacji. Do decyzji przyłączyła się także Irlandia.

- To, że istnieje związek między przypadkami zakrzepów i użyciem preparatu firmy AstraZeneca nie zostało dowiedzione, niemniej jednak kierując się względami ostrożności i w oczekiwaniu na dalsze ustalenia ws. skutków ubocznych, NIAC opowiada się za wykluczeniem tego preparatu z programu szczepień w Irlandii począwszy od niedzieli 14 marca rano - powiedział dr Ronan Glynn.

Preparatem do 29 marca zaszczepieni nie zostaną także mieszkańcy Holandii.

Na Litwie odnotowano trzy przypadki śmiertelne, do których doszło po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Państwowa Agencja Kontroli Leków wskazuje, że zgony te nie były kojarzone ze szczepieniami. Krajowy resort zdrowia oświadczył więc, że nie zamierza zawieszać szczepień. We wtorek wstrzymano jedynie tymczasowo jedną partię preparatu.

Litwa ufa ekspertom Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Państwowej Agencji Kontroli Leków (VVKT). Monitorujemy sytuację, ale nie zamierzamy przerywać procesu szczepień tą szczepionką. Zostały wstrzymane szczepienia preparatami tylko z jednej konkretnej partii ABV5300

- poinformowała w piątek rzeczniczka resortu zdrowia Aiste Szuksta.

Władze Szwecji poinformowały, że do czasu zakończenia dochodzenia przez Europejska Agencję Leków, w kraju również zostaną zaniechane szczepienia preparatem AstraZeneca. Do tej pory Szwedzi otrzymali 409 tys. dawek tejże szczepionki.

Na wstrzymanie szczepień zdecydowało się także pięć wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Pomimo pozytywnej rekomendacji AstraZeneca nie zostanie wykorzystana na terenie Andaluzji, Katalonii, Kastylii i Leon, Asturii oraz na Wyspach Kanaryjskich. W całym kraju natomiast preparat nie będzie podawany osobom po 55. roku życia.

Szczepionka AstraZeneca w Wielkiej Brytanii

Głos w sprawie zabrała Wielka Brytania. Według przeprowadzonych badań dawka szczepionki AstraZeneca zmniejszyła liczbę hospitalizowanych pacjentów. Eksperci wychodzą więc z założenia, że szczepionka spełnia swoje zadanie i chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

- Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Ludzie nie powinni wahać się przed przyjęciem jej. W kraju widzimy już efekty akcji szczepień - jest mniej przypadków zakażeń, spada liczba zgonów oraz hospitalizacji – powiedział premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson.

AstraZeneca w Polsce - czy będzie zawieszona?

Nurtujące wciąż zostaje pytanie, co ze szczepieniami w Polsce. Decyzją Adama Niedzielskiego nie ma planów na wstrzymanie preparatu. Minister Zdrowia przyznał, że Polska jest w stałym kontakcie z EMA i śledzi wszelkie wytyczne.

Głos w sprawie zabrał również Joachim Brudziński.

- Polegajmy na wiedzy lekarzy, odpowiednich instytucji unijnych i krajowych, a nie na presji medialnej czy presji konkurencyjnych koncernów - powiedział europoseł PiS w programie 3 Polskiego Radia.

Co więcej, Europejska Agencja Leków nie ma wskazań co do tego, że za stany zakrzepowo-zatorowe, mogłyby być winą szczepionki AstraZeneca. Podobny komunikat wydała Światowa Organizacja Zdrowia.

- Nie chcemy, aby ludzie wpadali w panikę i na razie zalecamy, aby kraje kontynuowały szczepienia preparatem AstraZeneca - skomentowała Soumya Swaminathan, główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia.

- Dopóki nie ma dowodów na istnienie faktycznej korelacji między przyjęciem szczepionki a problemami z układem krążenia, WHO będzie zalecać dalszą dystrybucję preparatu chroniącego przed COVID–19 - dodała Mariangela Simao, zastępczyni dyrektora generalnego WHO.

Ministerstwo zdrowia: Szczepienia szczepionką AstraZeneca są bezpieczne. Zobacz wideo.

Zobacz także:

Szczepienia przeciw COVID-19. Od czwartku rejestracja kolejnej grupy

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Izraelu. "Aby do nich zachęcić, jeden z barów oferował darmowego drinka"

Jurek Owsiak o kolejnym rekordzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czy fundacja zaangażuje się w szczepienia przeciw COVID-19?

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości