Newsy

Szczepienia przeciwko COVID-19. "Mamy ponad 3 mln zajętych terminów, w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek"

Newsy

iStockphotoSirichai Saengcharnchai/GettyImages

W poniedziałek, 25 stycznia, w Polsce rozpoczynają się szczepienia przeciwko COVID-19. Preparat będzie podawany osobom po 70. roku życia. Czy jesteśmy przygotowani do masowych szczepień? Ile szczepionek jest dostępnych dla seniorów? Na te i inne pytania Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedział podczas konferencji.

Start szczepień przeciwko COVID-19

- Zaczynamy szczepienia populacyjne. W ponad 5 tys. punktów w całym kraju rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia - powiedział Dworczyk na niedzielnej konferencji prasowej.

Podkreślił, że - zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek - Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków.

- I dziś mamy już zajętych terminów, zarejestrowanych lub w trakcie szczepienia, ponad 3 mln osób - powiedział, dodając, że oznacza to, iż " w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek, wolnych terminów".

Dworczyk wskazywał, że nie wynika to z problemu systemu szczepień stworzonego w Polsce, ale z braku szczepionek.

Apel do seniorów w sprawie szczepień

Zaapelował do seniorów, którzy chcą się jeszcze zapisać na szczepienia, by zostali w poniedziałek w domach i nie szli do przychodni.

- Wszystkie terminy na szczepienia, które zostały zaplanowane do końca marca, zostały już zarezerwowane. Tym samym rozdysponowane zostały już wszystkie szczepionki, które dostarczą nam producenci do 31 marca, czyli właśnie te szczepionki dla ponad 3 mln osób - dodał.

- Apelujemy do seniorów, tych którzy chcą się zarejestrować, aby zgłaszali chęć zaszczepienia się telefonicznie przez sms (na numer 664-908-556) lub przez internet (gov.pl/szczepimysie) - powiedział Dworczyk na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera.

Podkreślił, że wciąż działa też infolinia 989, na którą może zadzwonić każdy senior i mimo tego, że nie ma dzisiaj terminów do zarejestrowania się w konkretnych miejscach na szczepienie, to może zostawić swoje dane kontaktowe.

- I jak się tylko w Polsce pojawią szczepionki otrzyma informację zwrotną i zostanie umówiony na konkretny termin - zapewnił Dworczyk.

- Gwarantujemy, że każdy senior, który w ten sposób przekaże swoje dane, jak tylko pojawią się szczepionki w Polsce, a w konsekwencji nowe terminy, pracownicy infolinii zadzwonią i zaproponują konkretny termin szczepienia - powiedział Dworczyk.

Jak pracuje lekarz rodzinny w dobie koronawirusa?

Zobacz także:

Polacy chorują ze stresu. Jak sobie z nim radzić? Lekarz: "Wystarczy wprowadzić w życie zasadę czterech S"

Polska zniosła obowiązek kwarantanny. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

Tragiczny finał "kuligu". Zmarła jedna z dziewczynek, które uderzyły w drzewo

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości