Newsy

Unia Europejska chce wprowadzić paszporty dla zaszczepionych. Czy Polski rząd popiera ten pomysł?

Newsy

Moment RFAnton Petrus/Getty Images

Unia Europejska rozważa wprowadzenie specjalnych paszportów dla osób, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19. Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rzeczpospolita", prace nad projektem mają ruszyć już w przyszłym tygodniu. Z ustaleń dziennika wynika, że Polska jest gotowa poprzeć ten pomysł.

Paszporty dla zaszczepionych przeciwko COVID-19

Jak podaje "Rzeczpospolita", autorem pomysłu o wprowadzeniu specjalnych paszportów dla osób, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19 jest premier Grecji. Polityk miała w tej sprawie wystosować list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Pierwsze rozmowy na temat takiego rozwiązania mają ruszyć już za tydzień podczas nadzwyczajnej wideokonferencji przywódców państw UE – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Z ustaleń gazety wynika, że wprowadzenie paszportów budzi spore kontrowersje. Największym problemem ma być dostępność szczepień. Poszczególne kraje różnie sobie radzą z masowymi szczepieniami, dlatego pojawiają wątpliwości, czy stworzenie paszportu nie byłoby dyskryminujące dla tych osób, które chcą się zaszczepić, ale z powodu różnych ograniczeń nie mają takiej możliwości.

Czy Polacy też otrzymają paszporty?

Z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita" wynika, że za wprowadzeniem takiego rozwiązania jest m.in. Polska.

Warto dodać, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą kraje członkowskie, każde państwo może wprowadzić obowiązek posiadania takiego paszportu jedynie w obrębie swoich granic.

Co miałby zawierać taki paszport? Poza tym, że jego posiadacz jest zaszczepiony w dokumencie miałby się pojawić informacje o aktualnych czy przebytych chorobach.

Wprowadzenie takiego dokumenty rozważają także Wielka Brytania oraz Izrael.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Zobacz także:

Lokalna społeczność walczy o 7-latkę chorującą na białaczkę. Marcin Daniec z "Rzepką" Tuwima zachęca do pomocy

W Poznaniu na świat przyszły pięcioraczki! Każdy z maluchów waży jedynie ok. 700 gramów

Natalia Dawidowska z "Big Brothera" prosi o pomoc finansową w walce z rakiem. "Wydatki mnie przerosły"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości