Newsy

Polska dostanie 16 mln szczepionek AstraZeneca. Kiedy zostaną dostarczone?

Newsy

E+skodonnell/Getty Images

Polska otrzyma 16 mln szczepionek opracowanych przez firmę AstraZeneca. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, w pierwszym kwartale do naszego kraju dotrze około 1,5 mln dawek. Taka ilość pozwoli zaszczepić ok. 750 tys. osób.

Szczepionka od AstraZeneca trafi do Polski

- Około godziny 15.00 będziemy mieli konferencję Europejskiej Agencji Leków (EMA) w zakresie dopuszczenia szczepionki AstraZeneca, szczepionki, której mamy obecnie zamówionych 16 mln dawek, z czego w I kwartale możemy liczyć na około 1,5 mln – powiedział na konferencji Wojciech Andrusiewicz rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zaznaczył, że taka pula pozwoli zaszczepić w I kwartale około 750 tys. osób. Szczepionka podawana jest pacjentowi, podobnie jak pozostałe dwie dopuszczone do obrotu – Pfizera/BioNTech i Moderny, w dwóch dawkach.

Unia Europejska dopuszcza kolejną szczepionkę

W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) ma wydać rekomendację w sprawie szczepionki AstraZeneca. Z Narodowego Programu Szczepień, przyjętego przez polski rząd, wynika, że Polska zakontraktowała 16 mln dawek tego producenta. Jest to szczepionka dwudawkowa. AstraZeneca poinformowała w zeszłym tygodniu, że planuje zmniejszyć początkowe dostawy szczepionki do UE z planowanych 80 mln do 31 mln dawek. Wywołało to ostrą krytykę ze strony KE.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w piątek w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk, że umowa KE z AstraZeneca jasno zobowiązuje tę firmę do dostarczenia konkretnej liczby szczepionek przeciw COVID-19. Oświadczyła, że zamówienia na preparat AstraZeneca są prawnie wiążące, a sama umowa – "krystalicznie jasna". Dodała, że zawarta w kontrakcie klauzula, zobowiązująca firmę jedynie do "dołożenia wszelkich starań" w sprawie realizacji zamówień, obowiązywała tylko do czasu, kiedy nie było jasne, czy koncernowi uda się wyprodukować skuteczną szczepionkę.

Co z dostawami innych szczepionek?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia tłumaczył też wątpliwości dotyczące zamówień szczepionek od Pfizera i Moderny, którymi obecnie szczepione są osoby z grupy zero, m.in. medycy oraz seniorzy.

- Nie zamówiliśmy części szczepionek Pfizera i nie zamówiliśmy części szczepionek Moderny, bo dla nas ważny jest czas dostawy. Ten czas dostawy, na który decydowaliśmy się na zakup, to był przynajmniej II i III kwartał tego roku, a nie kwartał IV i nie przełom tego i przyszłego roku – powiedział Andrusiewcz.

Dodał, że wbrew niektórym opiniom pismo Komisji Europejskiej nie przeczy jakiemukolwiek stanowisku Polski. Rzecznik, przytaczając ten dokument powiedział:

- Komisja Europejska zaproponowała dziś państwom członkowskim Unii Europejskiej zakup dodatkowych 200 mln szczepionek przeciwko COVID-19, wyprodukowanej przez firmę Pfizer/BioNTech z możliwością nabycia kolejnych 100 mln dawek. Dodatkowe dawki będą dostarczane od II kwartału 2021 r.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Zobacz także :

Czy można wybrać szczepionkę, którą zostaniemy zaszczepieni? Dr Paweł Grzesiowski rozwiewa wątpliwości

Szczepionka firmy Novavax skuteczna w ponad 89 proc. Chroni też przed brytyjskim wariantem koronawirusa

Szczepionka AstraZeneca przeciw Covid-19 zalecana tylko osobom do 65 lat. "Dane są niewystarczające, by ocenić skuteczność"

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości