Newsy

Pfizer zaczyna testy szczepionki na niemowlakach. Również w Polsce

Newsy

iStockphotoTutye/Getty Images

Firma Pfizer rozpoczęła kolejny etap testów opracowanej przez siebie szczepionki przeciwko COVID-19. Tym razem badania kliniczne będą prowadzone z udziałem dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Szczepionka będzie testowana w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Hiszpanii oraz w Polsce.

Pfizer zaczyna testować szczepionkę na niemowlakach

Szczepienia przeciw COVID-19 obejmują już dzieci powyżej 12 lat. Jeśli testy kliniczne przebiegną pomyślnie, niedługo zaszczepione zostaną dzieci z młodszych grup wiekowych, począwszy od 6-miesięcznych niemowląt.

Firma Pfizer poinformowała, że pierwsza faza testów w USA z udziałem 144 dzieci wykazała silną odpowiedź układu odpornościowego i nie wykazała problemów z bezpieczeństwem.

W nowej fazie z udziałem 4,5 tys. dzieci badane będą dwa rodzaje dawkowania - 10 mikrogramów dla dzieci w wieku 5-11 lat i 3 mikrogramów dla młodszych. Dzieci powyżej 12 lat otrzymują 30 mikrogramów. Pierwsze wyniki badań wśród tej starszej grupy dzieci spodziewane są we wrześniu, zaś młodszych - w październiku lub listopadzie.

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19

Stworzony przez Pfizera i niemiecki BioNTech preparat został już wcześniej dopuszczony do użytku dla dzieci w wieku 12-15 lat przez regulatorów w USA i UE. W Stanach Zjednoczonych co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało już prawie 7 mln nastolatków.

Szczepienia przeciw COVID-19 już dla 12-latków

Zobacz także:

Placówki edukacyjne tylko dla zaszczepionych dzieci? Lekarz rodzinny nie pozostawia złudzeń

Planujesz wyjazd do Chorwacji? To musisz wiedzieć przed wakacjami

Eksperci określili, ile dni przed i po szczepieniu przeciw COVID-19 nie można pić alkoholu. Wiele osób nie będzie zadowolonych

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości