Newsy

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla trzydziestolatków. Kiedy ruszy rejestracja?

Newsy

iStockphotoinsta_photos/Getty Images

Już pod koniec kwietnia rząd zamierza uruchomić rejestrację na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób urodzonych po 1973 roku. W następnej kolejności taką możliwość dostaną trzydziestolatkowie.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - zmiany w programie szczepień

Koordynator rządowego programu szczepień, Michał Dworczyk, zapowiedział na konferencji prasowej, że już 12 kwietnia ruszy rejestracja na szczepienia dla osób, które urodziły się w 1962 roku. W kolejnych dniach "uwolnione" mają zostać kolejne roczniki.

Zgodnie z planem rządu, 13 kwietnia możliwość rejestracji otrzymają osoby z rocznika 1963, 14 kwietnia - z rocznika 1964, 15 kwietnia - z rocznika 1965 itd. W ocenie Dworczyka trzydziestolatkowie będą zapisać się na szczepienie już 25 lub 26 kwietnia. Podczas konferencji podkreślił jednak, że ostateczne decyzje będą podejmowane na bieżąco, w zależności od liczby chętnych.

- Jeżeli mamy na dzisiaj zaplanowany start rejestracji na 12 kwietnia w poniedziałek, to na 100 procent ta rejestracja wystartuje. Ale jeżeli np. po pięciu dniach i uruchomieniu rejestracji dla kolejnych roczników okaże się, że jest tak duże zainteresowanie, że zaczyna brakować terminów, albo zaczyna to być zbyt dużym obciążeniem dla systemu, wtedy możemy na jeden lub dwa dni wstrzymać ten proces i kontynuować go po krótkiej przerwie - powiedział.

- Jeżeli po kilku dniach okaże się, że jest mniejsze zainteresowanie, niż się spodziewaliśmy, możemy przyspieszać te rejestracje i zaraz po dwudziestym czwartym uruchamiać kolejne roczniki - dodał.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - kiedy szczepionkę otrzymają trzydziestolatkowie?

Zgodne z zapowiedzią Dworczyka pierwszeństwo będą miały osoby, które już w styczniu, lutym czy marcu zgłosiły gotowość do szczepienia, a jeszcze nie otrzymały takiej możliwości. - Jak będziemy kończyli normalną rejestrację 40-latków, to wtedy uruchomimy priorytetową rejestrację 30 i 30-kilkuletnich osób, które się zgłosiły za pośrednictwem formularza (chodzi o tzw. deklarację chęci zaszczepienia się, którą można było wypełniać na stronie gov.pl od stycznia do końca marca), jako osoby gotowe do szczepienia - podkreślił.

Jeśli rejestracja dalej będzie odbywała się w trybie jeden rocznik dziennie to 6 maja na szczepienie będą mogły rejestrować się osoby urodzone w 1981 roku. Po 6 maja powinna więc zacząć się rejestracja pierwszych roczników osób w wieku 30-39.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - jak się zarejestrować?

Na szczepienie będzie można się zapisać za pośrednictwem infolinii 989, wiadomość SMS, przez Internetowe Konto Pacjenta lub stronę internetową. - Cały proces dla każdego rocznika rozpoczynamy w takim samym cyklu - o północy przez e-rejestrację i IKP, system SMS i infolinia od północy do szóstej rano będzie rejestrowała w trybie automatycznym, a od szóstej rano będą dostępni konsultanci - informował minister i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski.

- Chcę zaapelować, żeby zwracać uwagę na to, że zapisy dla kolejnych roczników zaczynają się w konkretnych dniach i nie ma możliwości zapisywania się wcześniej. Ale każdy rocznik może zapisywać się również później, nie tylko w dniu rozpoczęcia zapisów - dodał Zagórski.

Jak przygotować się do szczepienia?

Zobacz także:

Szczepienia w aptekach. Kiedy ruszą i jak będą wyglądać?

Wakacje w Europie: w Hiszpanii bez masek na plaży, do Grecji po zaszczepieniu lub z testem. A co z innymi krajami?

Wesela i komunie - czy będą możliwe w maju? Odpowiada minister zdrowia

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości