Newsy

Szczepienia przeciw COVID-19. Od czwartku rejestracja kolejnej grupy

Newsy

zoranm/Getty Images

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce wchodzą w kolejny etap - ruszają zapisy dla rocznika 1952. Osoby urodzone we wskazanym roku będą się mogły rejestrować od czwartku, czyli 11 marca, od godziny 6 rano. Otrzymają one preparat firmy AstraZeneca. Kiedy zaczną się zapisy dla pozostałych roczników?

Szczepienia w Polsce - rejestracja osób z rocznika 1952

Szczegóły na konferencji prasowej przedstawił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk.

- Jutro zaczynają się zapisy grupy seniorów mających 69 lat , czyli wszystkich osób z rocznika 1952. Jutro od godziny 6 rano mogą się zapisywać, rejestrować na konkretne terminy szczepień. Wszystkie te osoby będą szczepione szczepionką firmy AstraZeneca w ponad 6 tys. punktów w całym kraju - poinformował Michał Dworczyk. Jak wyjaśnił, "jest to grupa ponad 460 tysięcy osób ".

- Mamy nadzieję, że jak najwięcej osób zdecyduje się najpierw zarejestrować, a później zaszczepić - stwierdził Dworczyk.

Szczepienia przeciw COVID-19 - jak się zapisać

Są trzy sposoby rejestracji na szczepienia: całodobowa i bezpłatna infolinia 989, e-rejestracja dostępna na stronie www.gov/szczepimysię oraz za pośrednictwem SMS-a wysłanego na numer 664-908-556.

Szczepienia w Polsce - harmonogram

Minister Dworczyk mówił na konferencji, że zapisy na szczepienia dla seniorów "są przygotowane do końca marca".

- Teraz ruszamy, od jutra [z zapisami - przyp. red.] dla seniorów mających 69 lat, później ruszają zapisy dla seniorów 68, 67 lat, potem 66, 65 lat, a w ostatnim tygodniu marca zapisy dla 70-latków i osób starszych, czyli otwieramy na nowo ten kalendarz [szczepień seniorów - przyp. red.] - zapowiedział szef KPRM.

Jak dodał, zapisy w ostatnim tygodniu marca zostały zaplanowane tak, by mieć "maksymalną pewność, jakie są zagwarantowane terminy i wielkość dostaw" szczepionek do Polski.

Według informacji podanych na stronach rządowych w czwartek, szczepienie osób w wieku 69 lat ma ruszyć 22 marca. 18 marca ma rozpocząć się rejestracja osób w wieku 68 i 67 lat , a 22 marca ruszy rejestracja na szczepienie osób w wieku 66 i 65 lat . 25 marca rejestrować się będą mogły osoby z grupy 70+.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce - stan na 10 marca 2021 r.

W Polsce wykonano ponad 4 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,4 mln drugą dawką. W środę 10 marca ruszyły zapisy dla pacjentów przewlekle chorych. Ich szczepienia rozpoczną się w poniedziałek 15 marca.

Według aktualnych prognoz dostawców, do Polski w drugim kwartale 2021 r. powinno dotrzeć 15 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19: 3,4 mln dawek Pfizera, 2,9 mln Moderny, 6,2 mln AstraZeneca oraz 2,5 mln Johnoson&Johnson.

W czwartek zaczyna się rejestracja dla osób z rocznika 1952. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Szczepionki przeciw COVID-19. Czy są mniej skuteczne u seniorów?

COVID-19 wywołał u mężczyzny trzygodzinną erekcję. Pacjent zmarł w szpitalu

Stany lękowe i zanik libido mogą być objawami zaburzeń hormonalnych. "Niekiedy 35-latek nie ma już testosteronu"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości