Newsy

Polska czeka na dostawę ponad 2 mln szczepionek przeciw COVID-19. Jest zielone światło dla szczepień nauczycieli

Newsy

Tang Ming Tung/Getty Images

Tylko w lutym do Polski powinno trafić ponad 2,2 mln szczepionek na koronawirusa od wszystkich trzech produkujących je obecnie firm. Takie zapewnienie złożył dziś szef Kancelarii Prezes Rady Ministrów, Michał Dworczyk.

O harmonogram lutowych dostaw szczepionek na koronawirusa do Polski Dworczyk został zapytany na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie. Szef KPRM zadeklarował, że tylko w lutym łącznie ma trafić do Polski ok. 1,4 mln szczepionek firmy Pfizer, ponad 500 tys. szczepionek firmy AstraZeneca oraz ok. 350 tys. szczepionek Moderny, co daje w sumie ponad 2,2 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Szczepienia w Polsce przeciw COVID-19

Dworczyk przypomniał jednocześnie, że w poniedziałek 1 lutego 2021 do Polski dotarło 321 tysięcy szczepionek firm Pfizer/BionTech. Kolejne 231 tysięcy szczepionek tej firmy powinno przejechać do Polski za tydzień. W połowie lutego nasz kraj ma zaplanowaną dostawę na poziomie 380 tys. szczepionek, a pod koniec miesiąca powinniśmy otrzymać kolejne 398 tys. ampułek preparatu od Pfizera.

- Jeśli chodzi o dwóch kolejnych producentów, to w tym miesiącu do Polski powinno przyjechać ponad 500 tys. szczepionek firmy AstraZeneca oraz około 350 tys. dawek szczepionki firmy Moderna – zapewniał dziennikarzy Michał Dworczyk.

Szczepionki AstraZeneca - rekomendacja

Podczas konferencji mogliśmy się też dowiedzieć, że w poniedziałek wieczorem Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca. Na podstawie tych rekomendacji szczepionka ta będzie mogła być wykorzystywana do szczepienia osób między 18. a 60. rokiem życia. Pierwsze dostawy szczepionki AstraZeneca spodziewane są już w przyszłym tygodniu.

Kiedy szczenienia nauczycieli w Polsce?

Dworczyk zapewnił jednocześnie, że Rada Medyczna KPRM zarekomendowała rozpoczęcie szczepienia nauczycieli:

- Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1C, czyli nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III, czy nauczycieli przedszkolnych. Do tego projektu szczepień rozpoczęliśmy od wczoraj przygotowania - powiedział Michał Dworczyk.

Konkretna data startu szczepień nauczycieli jednak nie padła. Szczegółowe informacje w tej sprawie mają zostać przekazane mediom w czwartek, kiedy to zostaną dopracowane system rejestracji i procedura szczepień nauczycieli.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ubiegłego roku. 25 stycznia 2021 rozpoczęły się szczepienia populacyjne – na początek seniorów, którzy ukończyli 70 lat. Grupa zero, czyli m.in medycy, otrzymuje już drugą dawkę szczepionki. Do niedzieli rano wykonano w Polsce blisko 1 mln 157 tys. zastrzyków.

Zobacz wideo: Jak wygląda rejestracja na szczepienie krok po kroku?

Zobacz też:

Praca zdalna a kwarantanna. "Czy muszę pracować na home office?"

Melatonina zwalcza koronawirusa. "Jest niczym mur przeciwko COVID-19"

Szczepionka firmy Novavax skuteczna w ponad 89 proc. Chroni też przed brytyjskim wariantem koronawirusa

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości