Newsy

Co najmniej 100 tysięcy osób zostało zaszczepionych poza kolejnością we Włoszech. Na liście m.in. politycy i księża

Newsy

E+sanjeri/Getty Images

Podawanie szczepionek przeciwko COVID-19 poza kolejnością ma miejsce nie tylko w Polsce. Włoski dziennik "La Repubblica" donosi, że co najmniej 100 tysięcy osób zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi poza kolejką. Gazeta podaje, że wśród nich znaleźli się krewni pracowników służby zdrowia, adwokat, księża oraz lokalni politycy.

Szczepienia przeciwko COVID-19 we Włoszech

Do tej pory we Włoszech zaszczepiono, według oficjalnych danych, ponad 654 tysiące osób. Na tym etapie kampanii preparat mogą otrzymać zgodnie z planem tylko pracownicy służby zdrowia oraz osoby starsze przebywające w domach opieki i ich personel. Jak ujawnia rzymski dziennik - masowo zaszczepione zostały osoby spoza tych kategorii, które na razie nie mają do tego prawa.

Gazeta informuje na pierwszej stronie, że karabinierzy ze specjalnej komórki do spraw ochrony zdrowia w różnych regionach kraju przejmują do kontroli listy osób zaszczepionych, by sprawdzić, czy nie doszło do naruszenia przepisów.

Kto otrzymał szczepionkę poza kolejnością?

Po tym, jak kilka dni wcześniej okazało się, że w szpitalu w Modenie zaszczepieni też zostali przedstawiciele rodzin medyków dawkami, które były niewykorzystane, "La Repubblica" opisała skalę tego zjawiska w kraju. Na liście tej wymienieni zostali między innymi proboszcz z Sycylii, adwokat z Neapolu, pracownicy jednej z firm z Bolonii, personel sprzątający z Bari, żony lekarzy z Brindisi, lokalni politycy.

Tymczasem, jak się zaznacza, na swoją kolej czekają cierpliwie 79-letni prezydent kraju Sergio Mattarella i 84-letni papież Franciszek.

Papież zapowiedział w niedawnym wywiadzie telewizyjnym, że już zapisał się na szczepienie w Watykanie, które planowane jest na najbliższe dni.

Co powinniśmy wiedzieć o szczepionkach? Zobacz wideo z Dzień Dobry TVN:

Zobacz także:

Ewa Drzyzga i Agnieszka Woźniak-Starak dementują plotki na temat szczepień poza kolejnością: "Grzecznie czekamy"

Wiadomo, kiedy dzieci z klas I-III wrócą do szkół. "Po wielu konsultacjach opracowaliśmy wytyczne"

Polacy chcą się szczepić przeciw COVID-19. Bardziej zainteresowane są kobiety czy mężczyźni?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości