Newsy

Rejestracja na szczepienia w zakładach pracy. Kto może wziąć w nich udział?

Newsy

E+valentinrussanov GettyImages

Od 4 maja pracodawcy mogą zgłaszać chęć przeprowadzenia szczepień przeciwko COVID-19 na terenie ich zakładów. Nie każde przedsiębiorstwo będzie mogło to zrobić, ponieważ by móc przystąpić do akcji, należy spełnić kilka wymogów.

Zasady szczepień w miejscach pracy

W szczepieniach mogą wziąć udział pracownicy, członkowie samorządów zawodowych i stowarzyszeń, osoby współpracujące na podstawie umów cywilno-prawnych oraz studenci, którzy mogą zostać zgłoszeni przez uczelnię.

Warunkiem niezbędnym do zorganizowania szczepienia w miejscu pracy jest uzbieranie minimum trzystu chętnych do przyjęcia preparatu. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje firmy do udziału w szczepieniu pracowników poprzez formularz dostępny na stronach Narodowego Centrum Bezpieczeństwa.

O zakwalifikowaniu do programu ma decydować kolejność przyjęcia. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, na pracodawcy spoczywa ciężar nawiązania współpracy z lokalnym punktem szczepień, który podejmie się organizacji procesu na terenie zakładu. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie pierwsi pracownicy przyjmą preparaty na terenie swoich zakładów pracy, jednak Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ma nadzieję, że akcja ruszy pod koniec maja.

Szczepienie indywidualne czy w zakładzie pracy?

Zgłoszenie chęci do przyjęcia szczepionki w zakładzie pracy nie wyklucza możliwości indywidualnej rejestracji zgodnie z ogólnopolskim harmonogramem . Jeśli wyznaczony przez punkt szczepień termin wypada wcześniej, preparat można przyjąć zgodnie z planem, nie uczestnicząc w szczepieniach zorganizowanych przez pracodawcę.

Analogicznie należy postępować w przypadku, gdy termin szczepień w miejscy pracy jest wcześniejszy niż ten wyznaczony przez system, należy poddać się procedurze w firmie, a termin wizyty w punkcie szczepień zostanie automatycznie anulowany.

Zobacz też:

Bill i Melinda Gates rozwodzą się. "Nie wierzymy, że możemy trwać jako małżeństwo na kolejnym etapie życia"

Martyna Wojciechowska dumna z osiągnięcia córki: "Stało się to w bazie, w której wiele lat temu poznałam jej tatę"

"Nieistotne" podróże po Europie. Jest propozycja Brukseli w sprawie ograniczeń

Zobacz wideo: Czy kobiety w ciąży powinny się szczepić przeciw COVID-19? "Korzyści wynikające ze szczepienia przewyższają ryzyko ewentualnych powikłań"

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości