Newsy

Kiedy będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19? Rząd podał daty

Newsy

Aktualizacja:
Moment RFBoy_Anupong/Getty Images

Już 15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zgodnie z planem przygotowanym przez rządzących - w pierwszej kolejności - możliwość zapisu otrzymają seniorzy powyżej 80. roku życia. Od 22 stycznia ruszają zapisy dla osób, które skończyły 70 lat. Kogo obejmie kolejny etap szczepień? Jak można się na nie zapisać? Dokładny plan na konferencji przedstawił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Jak będą wyglądały?

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przypominał, że w piątek 15 stycznia otwarta zostanie rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia. Seniorzy będą mogli zarejestrować się na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie. Tego samego dnia zostanie uruchomiony formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, który będzie umieszczony na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Dworczyk przekazał, że 22 stycznia otwarta zostanie rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia.

Następnie, 25 stycznia rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70. roku życia. – To szczepienie rozpocznie się w 5994 punktach – poinformował minister.

– Każdy z tych punktów będzie miał wystawiony "slot", czyli miejsca zaznaczone w tygodniu, w których można się zapisać konkretnego dnia i o konkretnej godzinie – powiedział Dworczyk.

– Jeżeli tygodniowo możemy przekazać 180 tys. szczepionek do wszystkich punktów na terenie całej Polski na pierwsze szczepienie, to tygodniowo każdy punkt będzie mógł dostać 30 szczepionek – poinformował.

Szczepienia seniorów

- Grupa, która będzie się szczepiła od 25 stycznia liczy 4,6 mln osób. Jest w niej około 1,75 mln osób powyżej 80. roku życia i 2,8 mln osób w wieku 70-79 lat – powiedział Michał Dworczyk.

– Zrobiliśmy to ze względu na rekomendacje wydane przez Radę Medyczną przy premierze Mateuszu Morawieckim, w której to zasiadający profesorowie zwrócili uwagę, że seniorzy powyżej 80. roku życia są grupą najbardziej zagrożoną ciężkim przebiegiem COVID-19 – powiedział Dworczyk.

Dodał, że to osoby z tej grupy najczęściej trafiają do szpitali, a choroba ma u nich najbardziej dramatyczny przebieg i często kończy się śmiercią.

– Dlatego postanowiliśmy im dać ten tydzień, by oni mogli się zarejestrować na terminy jak najwcześniejsze, wybrać dla siebie dogodne miejsca i terminy – podkreślił Dworczyk.

Dworczyk podkreślił na konferencji prasowej, że z grupy seniorów nie wszyscy będą mogli się zaszczepić od razu.

– Ponieważ z grupy liczącej ponad 4,5 mln osób będziemy mieli szczepionki do końca marca dla 2,3 miliona osób – poinformował szef KPRM.

Jak dodał, "pozostałe z tych 3 milionów osób do zaszczepienia, to osoby z grupy zero, czyli około 700 tysiąca osób".

– Krótko mówiąc, to personel pracujący w podmiotach prowadzących działalność leczniczą, czyli te osoby, które są na pierwszej linii frontu – powiedział Dworczyk.

Szczepienie przeciwko COVID-19. Jak można się zapisać?

Dworczyk przekazał, że proces rejestracji na szczepienie będzie prowadzony "trzema kanałami":

  • infolinia pod numerem 989;
  • strona internetowa pacjent.gov.pl;
  • osobista rejestracja w punkcie szczepień.

Dzień przed wizytą dostaniemy SMS-a z przypomnieniem.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Zobacz także:

Wstrząs anafilaktyczny jedną z postaw do odszkodowania po przyjęciu szczepionki COVID-19. Jakie warunki jeszcze trzeba spełnić?

Lockdown w Europie. Gdzie obowiązują najsurowsze restrykcje?

Wieści z Wielkiej Brytanii. Królowa Elżbieta II i książę Filip zaszczepieni przeciwko COVID-19

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości