Newsy

Szczepionka firmy Novavax skuteczna w ponad 89 proc. Chroni też przed brytyjskim wariantem koronawirusa

Newsy

Nenov/Getty Images

89,3 proc. - tyle skuteczności w zapobieganiu COVID-19 miała szczepionka Novavax w badaniach, które przeprowadzono w Wielkiej Brytanii. Była prawie tak samo skuteczna w ochronie przed bardziej zakaźnym wariantem brytyjskim. Jeśli zostanie zatwierdzona, trafi do użycia w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i innych krajach.

Novavax testuje nową szczepionkę przeciw COVID-19

Amerykańska firma Novavax poinformowała, że brytyjskie badania objęły 15 tys. osób w wieku od 18 do 84 lat. 27 proc. ich uczestników miało powyżej 65 lat. Szczepionka była w 89,3 proc. skuteczna w zapobieganiu COVID-19.

Wyniki testów mają być wykorzystane do złożenia wniosku o ocenę dopuszczenia szczepionki do użycia w Wielkiej Brytanii, Unii Europejskiej i innych krajach.

Według wstępnych wyników, szczepionka osiągnęła też 85,6 proc. skuteczności w zapobieganiu brytyjskiemu wariantowi koronawirusa.

Szczepionka Novavax skuteczna w ponad 89 proc.

W brytyjskim badaniu skuteczność szczepionki była zbliżona do tej, które osiągnęły dwa inne, już stosowane preparaty opracowane wspólnie przez Pfizer i BioNTech oraz przez firmę Moderna. W przypadku podania dwóch dawek obie miały skuteczność na poziomie ok. 95 proc.

- Dobra wiadomość, że szczepionka Novavax okazała się skuteczna w brytyjskich testach. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, dzięki którym te wyniki były możliwe. Nasz regulator leków oceni teraz szczepionkę, która będzie produkowana w Teesside (północna Anglia - PAP). Jeśli zostanie ona zatwierdzona, mamy zamówionych 60 milionów dawek - napisał na Twitterze brytyjski premier Boris Johnson.

Arnold Schwarzenegger zaszczepił się przeciw COVID-19. Aktor słynnym cytatem "Chodź ze mną, jeśli chcesz żyć", zachęca do szczepień. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Agnieszka Włodarczyk jest w ciąży: "Nowy rozdział". Aktorka pochwaliła się zaokrąglonym brzuszkiem

Daria Ładocha obchodzi 21. rocznicę związku. Tak wspomina pierwsze spotkanie z partnerem: "Chciał wyrzucić mnie z imprezy"

Trenuj jak prezydent USA. Ćwiczenia na rowerze spinningowym stymulują układ odpornościowy

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości