Czwarta dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Kto powinien ją przyjąć?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
RMF FM
mężczyzna, który się szczepi

Na ciężki przebieg COVID-19 narażone są przede wszystkim osoby starsze. Dlatego, aby zapewnić im jeszcze lepszą ochronę, uruchomione zostaną zapisy na czwartą dawkę szczepionki. Z ustaleń dziennikarzy RMF FM wynika, że rejestracja ruszy zaraz po świętach.

Szczepienia czwartą dawką. Od kiedy będzie można się szczepić?

Już w najbliższą środę, 20 kwietnia, osoby, które ukończyły 80. rok życia będą mogły rejestrować się w punktach szczepień na przyjęcie czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Jak informuje radio RMF FM, skierowania zaczną być wystawiane już w nocy z wtorku na środę.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jednak aby senior mógł otrzymać kolejną dawkę przypominającą, od poprzedniego szczepienia musi upłynąć co najmniej pięć miesięcy.

Czwarta dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Kto powinien ją przyjąć?

Przyjęcie czwartej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 rekomendowane jest zarówno przez Europejską Agencję Leków, jak i lekarzy. Seniorzy należą do osób z grupy ryzyka i to u nich infekcja wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 bardzo często ma ciężki przebieg. Dodatkowe szczepienie pozwala tego uniknąć.

Warto dodać, że czwartą dawkę powinni przyjąć również pacjenci z obniżoną odpornością, m.in. dializowani z powodu choroby nerek oraz osoby, które przyjmują leki immunosurpesyjne. Szacuje się w Polsce jest ponad 200 tysięcy takich osób.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: aquaArts studio/Getty Images

Pozostałe wiadomości