Newsy

Jak potoczyły się losy zielonookiej dziewczynki z Afganistanu? Jej zdjęcie poruszyło cały świat

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
PAP
Afgańska kobieta

Szarbat Gula pojawiła się na okładce magazynu "National Geographic" w 1984 roku. Wówczas nikt nie znał tożsamości dziewczynki o przeszywającym spojrzeniu. Dziś ma 49-lat, a światowe serwisy informacyjne obiegła wiadomość dotycząca jej losów. Zobacz, jak teraz wygląda słynna Afganka o zielonych oczach.

Szarbat Gula i jej historia

Szarbat Gula została w czwartek 25.11 ewakuowana z Afganistanu do Włoch- podało biuro premiera Maria Draghiego. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie biura Draghiego napisano, że w sierpniu bieżącego roku Szarbat Gula wystosowała prośbę o pomoc w ewakuacji z przejętego przez Talibów Afganistanu. Organizacje międzynarodowe wstawiły się za nią, a Włochy zaproponowały pomoc i zorganizowały wyjazd z kraju. Komunikat kancelarii Draghiego podaje też, że Afgance zostanie zapewniona pomoc w integracji we Włoszech. - Gula "symbolizuje zmienne koleje losu i konflikty" w historii Afganistanu. Włochy zorganizowały jej wyjazd z kraju w ramach szerszego planu ewakuacji i integracji Afgańczyków - głosi komunikat.

Afryka podczas pandemii okiem Ewy
Afryka podczas pandemii okiem Ewy Źródło: Dzień Dobry TVN

Szarbat Gula - dziewczynka z okładki

Gula została sfotografowana w 1984 roku przez Steve'a McCurry'ego w obozie dla uchodźców w mieście Peszawar w Pakistanie. Po inwazji sowieckiej z 1979 roku w obozie tym przebywały prawie trzy miliony Afgańczyków. Zdjęcie dziewczyny o charakterystycznych jasnozielonych oczach i przeszywającym spojrzeniu pojawiło się na okładce "National Geographic", jednak przez lata nie znano jej tożsamości. McCurry odnalazł ją i zidentyfikował w 2002 roku. W 2016 Gula została oskarżona o zakup fałszywego pakistańskiego dokumentu tożsamości i zarządzono jej deportację do Afganistanu. Po przybyciu do Kabulu spotkała się z ówczesnym prezydentem Aszrafem Ghanim, który wręczył jej klucze do nowego mieszkania.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jasmin Merdan / Getty Images

Pozostałe wiadomości