Newsy

Sytuacja kobiet w Katarze. Obywatelki potrzebują zgody mężczyzny, by podróżować, pracować i wykonać badania

Newsy

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
Onet.pl
Sytuacja kobiet w Katarze.

Trwają mistrzostwa świata w Katarze 2022. Najważniejsza impreza w świecie piłki nożnej rozpoczęła się 20 listopada i potrwa aż do 18 grudnia. Oprócz rozgrywek uwagę mediów zwróciły także tamtejsze kobiety. Obywatelki wykorzystały sytuację, by pokazać światu, jak są traktowane. Co mogą robić w swoim kraju, a co jest kategorycznie zabronione?

Sytuacja kobiet w Katarze – każda posiada męskiego opiekuna

Podczas gdy wierni fani piłki nożnej śledzą z zapartym tchem mecze i kibicują swoim drużynom, obywatelki islamskiego państwa postanowiły zabrać głos. Kobiety pragną pokazać światu, jak traktowane są we własnym kraju. Jak się okazuje, bez mężczyzny znaczą niewiele, nie mogą same podejmować kluczowych decyzji, bo to panowie są ich "opiekunami".

Według raportów organizacji zajmującej się prawami człowieka, w Katarze nie istnieje takie pojęcie jak równość płciowa

- Koncepcja męskiego opiekuna względem kobiety jest widoczna w prawie i zwyczajach Kataru. A tym może być ojciec, mąż, brat, dziadek lub wujek – przekazała organizacja Human Rights Watch.

Co to oznacza w praktyce? Katarki potrzebują zgody swojego opiekuna zarówno na zawarcie małżeństwa, studiowanie poza granicami kraju, jak i na pracę na wielu stanowiskach rządowych. Co więcej, ojcowie lub mężowie obywatelek Kataru w każdej chwili mogą im zabronić podróżowania niezależnie od ich wieku. Kobiety po ślubie muszą być natomiast oddane mężowi i posłuszne, w przeciwnym wypadku mogą stracić wsparcie finansowe.

- Rząd w Katarze chce, żeby to mężczyźni mieli władzę i kontrolę. Nie informuje jasno o ograniczeniach, które dotyczą kobiet, bo nie chcą, żeby znały one zasady - wyjaśniała Rothna Begum, badaczka praw kobiet w Human Rights Watch w rozmowie z "The Guardian".

Prawa człowieka

Polka przed Trybunałem Praw Człowieka
Polka przed Trybunałem Praw CzłowiekaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Co więcej, Katar nie ma prawa dotyczącego przemocy domowej ani środków, które miałby chronić ofiary. Po ucieczce z domu rodzinnego kobiety mogą zostać zmuszone przez policję do powrotu.

Męska kuratela wzmacnia władzę i kontrolę, jaką mężczyźni mają nad życiem i wyborami kobiet i może sprzyjać lub podsycać przemoc, pozostawiając kobietom niewiele realnych opcji ucieczki przed nadużyciami ze strony rodziny i mężów -

Sytuacja kobiet w Katarze – praca tylko za zgodą męża

Obywatelki Kataru mają dostęp do edukacji taki jak mężczyźni. Na tym kończy się ich prawo do rozwoju. W życiu dorosłym kobieta, która chce pracować, musi dostarczyć pracodawcy "list od męża". Zawód wybiera zazwyczaj rodzina, gdyż przepisy zabraniają wykonywania kobietom prac, które uznawane są za niebezpieczne. Panie pracują więc głównie w sektorze publicznym i zarabiają średnio 70 proc. pensji mężczyzny.

To nie koniec problemów, jakie pojawiają się na drodze Katarek. Panie swobodnie nie mogą się czuć nawet w urzędach np. podczas wyrabiania paszportu. W niektórych sytuacjach wniosek musi zostać zatwierdzony przez ojca. Ponadto Katarki mają zakaz wstępu na niektóre imprezy, a kupienie alkoholu w barze jest niemożliwe. W państwie tym niezamężna kobieta poniżej 30. roku życia nie wynajmie także pokoju hotelowego.

Katarki mają też ograniczony dostęp do usług zdrowotnych. Jeśli chcą wykonać u ginekologa wymazy, czy badania ultrasonograficzne, zobligowane są pokazać dowód zawarcia małżeństwa. 

Sytuacja kobiet w Katarze - prawa rodzicielskie należą do mężczyzny

W Katarze prawa rodzicielskie ma przede wszystkim mężczyzna. W przypadku rozstania dzieci trafiają pod opiekę ojców. Jeśli dziecko nie ma męskiego krewnego, który mógłby pełnić funkcję opiekuna, rolę tę przejmuje rząd. Co ciekawe, dziewczynki dziedziczą połowę majątku rodzinnego, zaś chłopy otrzymują więcej.

Kobiety sędziują mecze pierwszy raz w historii mundialu

Tegoroczny mundial odbywa się w Katarze, w państwie gdzie łamane są prawa człowieka. Wszystko wskazuje na to, że rozgrywki w kraju islamskim przejadą do historii. A historię tę będą tworzyć kobiety. Pierwszy raz 6 pań będzie sędziować mecze. Wśród kobiet, o których niebawem będzie mówić cały świat, znalazły się: Frappart z Francji, Yoshimi Yamashita z Japonii, Salima Mukansanga z Rwandy oraz asystentki Kathryn Nesbit ze Stanów Zjednoczonych, Neuza Back z Brazylii, a także Karen Díaz Medina z Meksyku.

Sytuacja, jaka ma miejsce w państwie islamskim, wciąż wymaga wielu zmian.

– Pomimo pewnych postępów poczynionych w Katarze w ostatnich latach, tamtejsze prawo nadal wymaga reform w celu zlikwidowania nierówności płci i głębokiej dyskryminacji, jaka dotyka kobiety w niemal wszystkich aspektach ich życia. Nie mogą samodzielnie podejmować decyzji nawet w tak fundamentalnych kwestiach, jak wyjście za mąż, studiowanie czy podjęcie pracy. Nie mogą także samodzielnie podróżować. Zgodnie z obowiązującym w Katarze systemem opiekuńczym kontrolę nad ich życiem i wyborami mają ich męscy opiekunowie. To rażąca niesprawiedliwość. Sprzyja to dodatkowo przemocy domowej, przed którą kobiety nie są wystarczająco chronione. Katar powinien usunąć wszystkie przepisy dyskryminujące kobiety, wprowadzić przepisy antydyskryminacyjne i zapewnić kobietom możliwość prowadzenia niezależnego życia – komentuje Joanna Zawada, rzeczniczka prasowa polskiego oddziału Amnesty International.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: Onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Buena Vista Images/GettyImages

Pozostałe wiadomości