Newsy

Nowy system kaucyjny za butelki szklane i plastikowe. Co i kiedy się zmieni?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko/Diana Ryściuk
Źródło:
bizblog
Osoba wrzucająca butelkę do kosza

W Polsce ma zmienić się system kaucyjny dotyczący butelek szklanych i plastikowych. Zgodnie z nowymi przepisami kaucja zostanie nałożona na część opakowań. Nie włączono do tej grupy aluminium i kartonów po napojach. Kiedy wejdzie w życie nowe prawo i czego można się spodziewać?

Zmiany w systemie kaucyjnym za szklane i plastikowe butelki - kiedy wejdą w życie?

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba przedstawił szczegóły dotyczące systemu kaucyjnego, który ma zacząć obowiązywać w Polsce od 2023 r. i ma być wdrażany stopniowo.

Zmiany będą wprowadzone poprzez Ustawę o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz Ustawę o odpadach. Obecnie prowadzone są prace nad jej projektem. Zgodnie z nim, w dniu wprowadzeniu prawa, obowiązek systemu kaucyjnego będzie miał charakter ogólnopolski i będzie obejmował:

  • puszki do 1 l
  • butelki szklane do 1,5 l
  • butelki plastikowe do 3 l

Ekologiczne rozwiązania

Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

System kaucyjny wiązać się będzie z opracowaniem systemu zbiórki opakowań wielokrotnego i jednorazowego użytku. W związku z tym w sklepach mają pojawić się butelkomaty. Na wcześniej wymienione opakowania nałożona zostanie kaucja.

Butelkomaty w odpowiedzi na zmiany w systemie kaucyjnym. Jakie obowiązki będą miały sklepy?

W Polsce, wzorem państw zachodnich, pojawić się mają butelkomaty. W nowym systemie nie będzie konieczności okazania dowodu zakupu posiadanych butelek. Kaucja zostanie wypłacona niezależnie od tego. System kaucyjny będzie jednak różny, w zależności od powierzchni sklepu, w jakim będzie znajdował się butelkomat. Obiekty do 100 m kw. będą będą miały obowiązek co najmniej pobierania kaucji za sprzedaż opakowań i produktów opakowaniowych. Sklepy większe będą miały obowiązek umieszczenia butelkomatu.

Sklepy o powierzchni 2 000 metrów kwadratowych i większych będą miały obowiązek prowadzenia systemu na własny koszt przy wyłączeniu opakowań objętych systemem kaucyjnym. Będą też miały obowiązek selektywnego zbierania opakowań po produktach znajdujących się w ofercie danego sklepu. 

System kaucyjny i jego skutki. Czy wzrosną ceny napojów?

Prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce trwają już od dłuższego czasu. Szacuje się, że za osiem lat do producentów ma wracać aż 90 proc. opakowań wyprodukowanych z tworzyw sztucznych i ze szkła. Następnie mają wracać na sklepowe półki ponownie napełnione napojami, co ma zmniejszyć ilość śmieci, a także zużycie surowców i energii potrzebnych do produkcji nowych opakowań. Nie bez powodu nad zmianami pracuje właśnie resort klimatu. Czy nowe przepisy przełożą się na wzrost cen napojów? Jeśli tak, to część ceny będzie można odzyskać, zwracając opakowanie i odzyskując za nie kaucję.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko/Diana Ryściuk

Źródło: bizblog

Źródło zdjęcia głównego: Prompilove/Getty Images

Pozostałe wiadomości