Newsy

Światowy Dzień Środowiska. Ile kosztuje nas smog?

Newsy

Aktualizacja:
Fot. Getty Images/Tomeyk

Światowy Dzień Środowiska obchodzony jest 5 czerwca - ma przypominać nam o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem środowisk, pogłębiać wiedzę na temat jego ochrony i świadomość ekologiczną społeczeństwa. Z raportu Deloitte i InnoEnergy wynika, że w Polsce smog generuje koszty rzędu 111 miliardów złotych rocznie.

36 polskich miast wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych

Zobacz też: Biletomaty w szpitalach. Uleczą system? >>> 

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Według raportu przygotowanego przez Europejski Trybunał Obrachunkowy, którego koordynatorem była m.in. Najwyższa Izba Kontroli, na 50 najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Europie, 36 jest Polskich.

Problemy ze smogiem w Polsce - w okresie grzewczym

Liderka zespołu ds. analiz ekonomicznych firmy Deloitte Julia Patorska wskazała, że w przypadku Polski, problem smogu najbardziej uwidacznia się w sezonie grzewczym. "Chociaż w ostatnich latach nastąpił wzrost społecznej świadomości, co do zagrożeń związanych ze smogiem, to nadal większość najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce. Na terenach wiejskich nie jest lepiej, a mieszka tam blisko 40 proc. ludności. Ostatnie dane pokazują wprawdzie pewną zmianę na lepsze, ale wciąż blisko 60 proc. Polaków mieszkających w miastach jest narażone na stężenie pyłu PM10 przekraczające unijne normy, a jego stężenie w Polsce jest drugim, co do wielkości w Europie, tuż po Bułgarii" - podkreśliła.

Zobacz też: Antyszczepionkowcy protestowali w pasiakach, wzorowanych na strojach więźniów Auschwitz >>> 

Smog jest przyczyną wielu chorób

Zanieczyszczenie powietrza wpływa bezpośrednio na zdrowie - jest przyczyną chorób np. układu oddechowego, krążenia i powikłań. Zgodnie z raportami międzynarodowych instytucji, smog przyczynia się do przedwczesnej śmierci co dziesiątego człowieka na Ziemi. W Europie to ponad 400 tys. zgonów rocznie; w Polsce - ok. 46 tys. Zanieczyszczone powietrze oprócz wpływu na zdrowie obniża także produktywność pracy. Komisja Europejska szacuje, że całkowite koszty zewnętrzne związane z oddziaływaniem smogu na zdrowie w 2020 r. wyniosą pomiędzy 243 mld euro a 775 miliardów euro.

Zobacz też: Sieradz. 10 lat więzienia za kradzież szczeniaka! Chciał wymienić psa na piwo... >>> 

Zmiana kosztowna ale opłacalna

Eksperci Deloitte obliczyli, że gdyby sektory spożywczy, budownictwa, samochodowy i elektroniczny działały zgodnie z zasadami gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ), obniżyłyby emisję gazów cieplarnianych związanych z produkcją dóbr konsumowanych w Unii o 33 proc. Zysków jest jednak więcej. Lepsze gospodarowanie zasobami może zmienić gospodarkę w bardziej innowacyjną, odporniejszą i wydajniejszą. Zarówno inwestorzy indywidualni, jak i globalne firmy, coraz częściej biorą pod uwagę nie tylko koszty i zyski finansowe, ale także korzyści społeczne oraz środowiskowe. Do całkowitego przestawienia gospodarki światowej na neutralną dla klimatu potrzeba bowiem ogromnego kapitału" - podkreślono.

Źródło: PAP

Autor: Anna Kobyłka

Pozostałe wiadomości