Newsy

Czy studniówki się odbędą? "Zgromadzenie w jednym miejscu setek osób jest proszeniem się o tragedię"

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
Studniówka

Już niedługo maturzyści zaczną przygotowania do studniówek. Jednak w ocenie nauczycieli i dyrektorów takie imprezy w ogóle nie powinny się odbyć. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" takie zdanie ma większość pedagogów.

Studniówki 2021. Czy się odbędą?

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że aż 59 proc. zapytanych przez Ogólnopolskie Forum Nauczycieli i Dyrektorów uważa, że w obecnej sytuacji pandemicznej takich spotkań nie da się zrobić w sposób bezpieczny, ale w bezpośrednich rozmowach ze szkołami sytuacja wygląda mniej jednoznacznie. - Z jednej strony jest w młodzieży i rodzicach wielka chęć zorganizowania imprez, bo to tradycyjna zabawa, której nie chcielibyśmy nikogo pozbawiać. Z drugiej – szybko rośnie liczba zakażeń, do tego pojawił się nowy, groźny wariant wirusa, Omikron, i zgromadzenie w jednym miejscu setek osób jest proszeniem się o tragedię – powiedział dziennikowi dyrektor jednego z największych liceów w Warszawie. Jak zaznaczył, mimo że jego szkoła od początku pandemii mierzyła się z licznymi przypadkami zakażeń wśród uczniów, studniówka się odbędzie.

"Czy słusznie?" – pyta "DGP" i wskazuje, że uczniowie ćwiczą poloneza, mają wpłaconą zaliczkę za salę. Studniówka ma się odbyć w połowie stycznia. Umowa jest tak sformułowana, że gdyby klasy trafiły na kwarantannę lub pojawiły się nowe obostrzenia, można się z niej wycofać do siedmiu dni przed imprezą. Szkoła bazuje na odpowiedzialności maturzystów i towarzyszących im gości. I na domniemaniu, że wszyscy będą zdrowi, zaszczepieni lub z aktualnym testem. Ale to zasada, która nie daje gwarancji bezpieczeństwa.

Zobacz wideo: IV fala koronawirusa depcze nam po piętach

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach IV fala koronawirusa depcze nam po piętach Źródło: Dzień Dobry TVN

Kto podejmie decyzję w sprawie studniówek?

W ankiecie dla "DGP" dyrektorzy dzielili się pomysłami, co powinno się stać, by bal studniówkowy nie stał się zarzewiem zakażeń. Padają propozycje, by obowiązywały paszporty covidowe lub aktualne testy, limity dla osób niezaszczepionych, zwłaszcza dotyczące zaproszonych gości. Zaraz jednak pojawiają się zastrzeżenia, że dziś nie ma przepisów, na których takie zasady można by oprzeć. - Decyzja w sprawie organizacji imprezy należy do dyrektora, który powinien się konsultować z radą rodziców i kuratorium – usłyszał dziennik w sanepidzie, który po więcej informacji odsyła do kuratoriów. Te natomiast mówią wprost: obecnie zakazu organizacji balów i studniówek nie ma. Po wczorajszych decyzjach resortu zdrowia zmniejszy się tylko limit uczestników – od 1 grudnia może to być 100, a nie, jak wcześniej, 150 osób, przy czym nie liczy się osób w pełni zaszczepionych.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tomazl/Getty Images

Pozostałe wiadomości