Strategia demograficzna 2040. Szykują się wielkie zmiany w polityce rodzinnej: ochrona przed zwolnieniami z pracy i nowa polityka mieszkaniowa

Strategia demograficzna 2040: Zmiany w kodeksie pracy mają pomóc rodzicom najmłodszych dzieci
Rząd przedstawił projekt Strategii Demograficznej 2040, która ma wyznaczać kierunki polityki rodzinnej w długofalowej perspektywie. W dokumencie mają się znaleźć rozwiązania służące wspieraniu rodzin i zwiększeniu dzietności. Szczegóły zostały omówione na konferencji prasowej.

Strategia demograficzna ma pokazać konkretne rozwiązania służące wspieraniu rodzin i zwiększeniu dzietności. Propozycje rządu zostały przedstawione podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz wiceminister, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbary Sochy.

Strategia demograficzna dla Polski

Premier Morawiecki na wspólnej konferencji z przedstawicielami resortu rodziny przedstawił w czwartek projekt Strategii Demograficznej 2040.

Wiceminister Barbara Socha podczas przemówienia poinformowała, że z badań przeprowadzonych na potrzeby projektu wynika, że Polacy marzą o szczęśliwej rodzinie, opartej na partnerstwie, gdzie najważniejsze są relacje. - My nie musimy Polaków przekonywać do tego, żeby chcieli mieć dzieci. Według niektórych badań, nawet 98 proc. Polaków mówi, że chce mieć dzieci w ogóle, a prawie 40 proc. wskazuje, że najlepiej, gdyby było to troje lub więcej dzieci - wskazała wiceminister.

Wyraziła przy tym przekonanie, że "dzięki przyjęciu strategii demograficznej i realizacji priorytetowych obszarów, uda nam się osiągnąć cel strategiczny, którym jest podniesienie dzietności do poziomu zbliżonego do zastępowalności pokoleń w perspektywie najbliższych 20 lat". "Ten cel rozpisaliśmy na trzy cele szczegółowe i 12 obszarów działania".

Strategia demograficzna - opieka zdrowotna

Socha wskazała, że istotnym obszarem w Projekcie Strategii Demograficznej 2040 jest opieka zdrowotna. Do elementów poprawiających dzietność mają się przyczynić: rozwój opieki prenatalnej, porodowej, pediatrycznej ; ogólny stan zdrowia oraz tworzenie modelowych centrów zdrowia prokreacyjnego.

Centra zdrowia prokreacyjnego, według Sochy, mają być "kompleksowym miejscem, gdzie para, która zmaga się z problemem niepłodności, będzie mogła uzyskać kompleksową diagnostykę leczenia, również operacyjnego, np. endometriozy". Oprócz tego centra mają zajmować się opieką prenatalną i okołoporodową.

Strategia demograficzna - zmiany w Kodeksie pracy

Wiceszefowa resortu rodziny i polityki społecznej zaznaczyła, że po przyjęciu strategii rząd chce się skupić na czterech priorytetowych obszarach. Jednym z nich jest rynek pracy.

- Ograniczenie możliwości zawierania umów na czas określony i ochrona obojga rodziców przed zwolnieniem z pracy - to niektóre zmiany w kodeksie pracy w ramach Strategii Demograficznej, które zapowiedziała wiceszefowa MRiPS Barbara Socha. - Chcemy zagwarantować stabilną i elastyczną pracę - podkreśliła.

Dwa ważne elementy w tym obszarze to stabilność zatrudnienia i elastyczność. "Proponujemy dzisiaj - i to jest nowa propozycja - pakiet zmian w Kodeksie pracy: elastyczna i stabilna praca" - powiedziała.

- Chcemy wprowadzić gwarancję elastycznej pracy, rozumianej w bardzo szeroki sposób, dla rodziców dzieci do lat 4. Również gwarancję możliwości pracy w niepełnym wymiarze godzin i możliwość połączenia tych wszystkich elementów, różnych form elastyczności pracy w niepełnym wymiarze godzin dla rodziców - podkreśliła Socha.

W ramach stabilności na rynku pracy rząd, jak poinformowała wiceminister, chce zmniejszyć możliwość zawierania umów na czas określony, szczególnie z ludźmi młodymi - w wieku do 40 lat - do dwóch umów maksymalnie na łącznie 15 miesięcy. - Dzisiaj to są cztery umowy na 36 miesięcy - przypomniała.

Ponadto rząd chce wprowadzić ochronę obojga rodziców przed zwolnieniem z pracy . - Dzisiaj z tej ochrony korzysta kobieta w czasie ciąży, w czasie 1. roku życia dziecka i jeżeli wraca do pracy na zmniejszony etat - zaznaczyła.

- Chcemy to rozszerzyć, by niezależnie od tego, na jakim etacie, w jakim wymiarze pracy kobiety chcą pracować, były chronione. Absolutną nowością jest wprowadzenie ochrony dla ojców. Chcemy, by w 1. roku życia dzieci ojcowie również byli chronieni przed zwolnieniem z pracy, a w przypadku małżeństw, by ta ochrona dotyczyła ojców już w czasie ciąży żony - poinformowała Socha.

Kolejną zmianą zapowiedzianą przez Sochę jest nałożenie na pracodawców obowiązku poinformowania pracownika w momencie podpisywania umowy o pracę o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem.

Strategia demograficzna - polityka mieszkaniowa

W projekcie Strategii Demograficznej zaplanowano instrumenty polityki mieszkaniowej, mające ułatwić podejmowanie decyzji o zakładaniu rodziny i posiadaniu dzieci - powiedziała Barbara Socha.

- Polityka mieszkaniowa to nasz priorytet w najbliższym czasie. Chcemy wprowadzić bardzo wiele różnych instrumentów, które wspierają rodziny na różnych etapach, od momentu podejmowania decyzji o założeniu rodziny i decydowaniu się na zakup mieszkania – wskazała.

- Chcemy wprowadzić instrument mieszkanie bez wkładu, który zniesie barierę, która powodowała, że trzeba było odkładać tę decyzję czasami o kilka lat. Po drugie, chcemy wprowadzić bon mieszkaniowy dla rodzin, które już mają dzieci, ale mieszkają w bardzo małych mieszkaniach, a gdyby udało im się tę barierę przezwyciężyć, chętnie zdecydowałyby się na kolejne dzieci - dodała.

Strategia ma wyznaczać kierunki polityki rodzinnej w długofalowej perspektywie. Przewidziane w niej rozwiązania mają służyć wspieraniu rodzin i zwiększeniu dzietności.

Strategia demograficzna - doradztwo rodzinne

Socha podkreśliła, że ważnym obszarem branym pod uwagę w strategii jest zabezpieczenie finansowe. - To ten obszar, który traktujemy na zielono, jako obszar już mocno zagospodarowany przez ostatnie lata - zaznaczyła wiceminister.

Oświadczyła, że zupełną nowością będzie wsparcie trwałości rodzin. - Wiemy z badań, że młodzi Polacy mają coraz większe wątpliwości, czy uda im się zbudować trwały związek, związek na całe życie. Dlatego chcemy rozwijać doradztwo rodzinne, bo wiele rodzin, które przeżywa trudności, dzisiaj pozostaje bez takiego wsparcia - podkreśliła Socha.

Jak mówiła, kolejnym tematem jest popularyzacja kultury przyjaznej rodzinie i wzmocnienie współpracy z trzecim sektorem. - To są bardzo silnie powiązane ze sobą obszary, dlatego mówię o nich razem - zaznaczyła wiceminister.

- Chcemy, by w przestrzeni medialnej, w kulturze pojawiały się treści prorodzinne, pokazujące rodziny w sposób aspiracyjny, pozytywny. Ogromną rolę odgrywają w tym organizacje pozarządowe, które nie tylko działają w przestrzeni medialnej, ale również bardzo intensywnie w swoich lokalnych środowiskach - zaznaczyła Socha.

Kolejnym obszarem, o którym mówiła wiceminister, była edukacja. - Dla rodziców ma ogromne znaczenie, jakie wykształcenie będą miały ich dzieci. Dlatego patrzymy na problem edukacji bardzo szeroko. Poczynając od kwestii związanych z organizacją pracy szkół, co jest bardzo ważne z punktu widzenia obciążeń logistycznych rodziców, ale też samej jakości edukacji, po takie bardzo celowane inicjatywy, związane chociażby z promowaniem dopasowania edukacji do potrzeb rynku pracy - powiedziała wiceminister.

Wspomniano także o infrastrukturze i usługach . - To jest obszar, który jest coraz bardziej doceniany przez demografów na świecie. I też rozumiemy infrastrukturę bardzo szeroko, od tej, od której była mowa, czyli usług opiekuńczych, edukacyjnych, zdrowotnych, ale również poprzez tworzenie standardów miejsc, które są przyjazne rodzinom z dziećmi - powiedziała wiceminister.

- Takich miejsc, które spotykamy, podróżując, jak na przykład lotniska, czy dworce kolejowe, ale też po miejsca rekreacji i wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Dlatego bardzo się cieszę z inicjatywy powstawania lokalnych Centrów Nauki Kopernik w całej Polsce - dodała Socha.

Zobacz też:

Coraz więcej zakażeń wariantem Delta. Ile przypadków odnotowano w Polsce?

Rozwód w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Wnuk Elżbiety II poinformował, że ostatecznie zakończył swoje małżeństwo

Wstrząsający przypadek 33-latka z Alzheimerem. Żona o objawach jego choroby: "Wlewał mi wodę do gardła, tak, żebym się utopiła"

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości