Newsy

Decyzja w sprawie stóp procentowych. Czy zostały podniesione? Jakie były przewidywania ekonomistów?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Polskie pieniądze, kredyty

Rada Polityki Pieniężnej w środę 7 grudnia podjęła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. W ubiegłym miesiącu zostały podniesione o 0,25 pkt. bazowych. Czy w tym miesiącu znów wzrosły? Zobacz, jakie były prognozy ekonomistów.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w grudniu 2022 r.

7 grudnia 2022 roku miało miejsce ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w tym roku. W listopadzie inflacja wzrosła o 17,4% rok do roku, jednak spodziewano się wzrostu o 18%. W zeszłym roku w tym samym czasie inflacja wynosiła 17,9%. Oznacza to, że dynamika wzrostu cen obniżyła się po raz pierwszy od czerwca 2021 roku, pomijając spadek w lutym 2022 spowodowany wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej.

W grudniu 2022 RPP zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że stopa referencyjna, główna stopa procentowa NBP, wynosi wciąż 6,75%.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

- Kosztem braku podwyżek będzie dużo wyższa inflacja w przyszłości - powiedział na antenie TVN24 ekonomista Instytutu Myśli Liberalnej Ryszard Petru. - Nie oszukujmy się. Wyższe stopy bardzo uderzają w społeczeństwo, a zwłaszcza w tych, którzy wzięli kredyty - dodał. Jednocześnie przyznał, że takiej decyzji się właśnie spodziewał.

Stopy procentowe grudzień 2022 r. - jakie były prognozy?

Prognozy specjalistów w dziedzinie ekonomii potwierdziły się. W ocenie ekonomistów PKO BP "stopy zostaną najpewniej utrzymane na dotychczasowym poziomie". Jak oceniali, informację, które pojawiły się listopadowego posiedzenia, wpisują się w scenariusz spadającej inflacji.

Również specjaliści Credit Agrocole uważali, że stop pozostaną na obecnym poziomie. - Decyzja o stabilizacji stóp procentowych na posiedzeniu w tym tygodniu będzie spójna z wypowiedziami prezesa NBP (Adama Glapińskiego - red.) na listopadowej konferencji. A. Glapiński dał wówczas do zrozumienia, że w sytuacji, w której inflacja będzie kształtowała się zgodnie z listopadową projekcją NBP, nie należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Podobnego zdania byli również ekonomiści mBanku i ING Banku Śląskiego - podaje portal TVN24 Biznes. 

Iwona Duda, członkini RPP, w zeszłym tygodniu wypowiedziała się dla Dziennika Gazety Prawnej, że "w obecnej sytuacji, w świetle dostępnych danych i prognoz, a zwłaszcza projekcji inflacji NBP, poziom stóp jest optymalny".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Grazyna Palaszewska/Getty Images

Pozostałe wiadomości