Newsy

Ogłoszono waloryzację rent i emerytur. Jest też ostateczna decyzja w sprawie 14-stej emerytury

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Premier Mateusz Morawiecki

Zostały ogłoszone oficjalne informacje, ile wyniesie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Podane zostały kwoty najniższych emerytur, które będą obowiązowały od 1 marca. Wyjaśniona została także kwestia 13.i 14. emerytury. Co powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej?

Decyzja o waloryzacji rent i emerytur - ile ostatecznie wyniesie?

W 2022 roku waloryzacja emerytur i rent wzrośnie o 7%, a zatem wskaźnik waloryzacji będzie wynosił 107%. Jak zapowiedział szef rządu: "W 2022 r. zastosujemy specjalny mechanizm waloryzacyjny, znacznie wyższy niż ten, do którego jesteśmy zobowiązani ustawowo. Świadczenia wzrosną od 1 marca o 7 proc.". 

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Waloryzacja jest rzeczywiście najwyższa od wielu, wielu lat procentowo, a wartościowo chyba przynajmniej od 20 lat, bo wcześniej też była bardzo wysoka inflacja i trudno porównywać wartości bezwzględne

Minister podkreślał, że waloryzacja w cyklu całorocznym na przewyższyć koszty inflacji i to w znacznym stopniu, ponieważ doliczył do niego dodatek osłonowy oraz dodatkowe emerytury. Koszt waloryzacji w bieżącym roku wyniesie około 18 mld zł. 

14 emerytura - minister ogłasza, kiedy będzie wypłacana

Wzrost waloryzacji premier nazwał bezprecedensowym, ponieważ wypłacona zostanie także 13. emerytura oraz kolejne kilka procent z 14. emerytury. Ma ona zostać wypłacona w drugiej połowie tego roku, jak zapowiedział Mateusz Morawiecki.  Minimalna emerytura od 1 marca ma wynosić ponad 1200 zł i będzie to około 60% wzrost w porównaniu do 2015 roku. Na 13. i 14. emerytury ma zostać przeznaczonych ponad 40 mln złotych. 

Jak zapowiedział premier: "Na stałe wprowadziliśmy element trzynastej emerytury, a w tym roku wprowadzamy kolejny rok czternaste emerytury. To jest decyzja podjęta przez minister [Marlenę - przyp. red.] Maląg, przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i nie widzę tutaj żadnego zamieszania. Widzę tylko korzyść, ogromną korzyść dla emerytów". 

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości