Newsy

Polska zamyka granice. Galerie handlowe ograniczą działalność. Premier: "Najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność"

Newsy

Aktualizacja:
TVN

W związku pandemią i rozprzestrzenianiem się koronawirusa od niedzieli 15 marca wprowadzamy zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców. Wszyscy obywatele wjeżdżający na terytorium Polski będą poddani kwarantannie - taką informację przekazał premier Mateusz Morawiecki. Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego.

Stan zagrożenia epidemicznego

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, co pozwala nakładać niezbędne ograniczenia dla przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa

- powiedział premier Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Ograniczony handel

Od północy w sobotę nie będą czynne sklepy w galeriach handlowych. Otwarte tam będą tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Poza galeriami ograniczenia nie obowiązują. Otwarte będą też wszystkie placówki bankowe.

Zamknięte lokale gastronomiczne

Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności restauracji, barów, pubów i klubów.

Podkreślam, że bardzo ważne jest ograniczone działanie klubów, pubów, barów i restauracji, ponieważ tam gromadzą się ludzie. Jednak chcę podkreślić, że wszystkie takie placówki mogą świadczyć usługi na wynos

- powiedział premier Morawiecki.

Ograniczenie zgromadzeń

Dodatkowym środkiem bezpieczeństwa jest ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. Restrykcje dotyczą wszystkich instytucji - zarówno państwowych, jak i prywatnych.

Proszę wszystkich o dochowanie staranności

- apelował premier.

Msze święte będą transmitowane w telewizji i internecie

Zdaję sobie sprawę, że tego typu ograniczenia zmienią życie milionów Polaków, ale musimy się bronić przed nieznanymi skutkami pandemii.

- powiedział premier Morawiecki.

To są trudne decyzje, ale mam nadzieję, że pozwolą nam uchronić się przed jeszcze trudniejszymi czasami

- powiedział szef rządu.

Wprowadzone ograniczenia będą obowiązywały od północy przez 14 dni.

Premier zaapelował do wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzieży o to, aby spędzić ten szczególny dla nas wszystkich czas w domu.

Proszę o spędzanie czasu w domu. Musimy starać się izolować, to skuteczna metoda walki z wirusem; do pracowników apeluję o zachowywanie w miejscu pracy ścisłych zasad higieny

- mówił Mateusz Morawiecki.

Zamknięte granice

Granice Polski zostają zamknięte. Opublikowana zostanie lista przejść granicznych, które będzie można przekroczyć w szczególnych przypadkach.

Zamykamy granice naszego kraju dla cudzoziemców. Będą dla nich podane bardzo szczegółowe zasady przekraczania przez nich granice, ale będą usieli przejść kwarantannę

- powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Zawieszony transport międzynarodowy

Od północy zostają wprowadzone ograniczenia związane z międzynarodowym transportem lotniczym i kolejowym. Ograniczenie nie będzie obowiązywało na terenie Polski. Nie dotyczy to przewozów towarów.

Zobacz też:

Zanim udostępnisz, przeczytaj! Czyli fake newsy i teorie spiskowe o koronawirusie

Jak zrobić skuteczny płyn antybakteryjny? To bardzo proste

Fakty i mity na temat koronawirusa. Doktor Paweł Grzesiowski rozwiewa wątpliwości

Raport specjalny na temat koronawirusa czytaj na zdrowie.tvn.pl

Autor: Jola Marat

Pozostałe wiadomości