Newsy

Prezydent podpisał specjalną ustawę w sprawie koronawirusa. Co przewidują jej zapisy?

Newsy

iStockphotoGrzegorz Slemp/Getty Images

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa. Kiedy wejdzie w życie? Co oznaczają specjalne rozwiązania?

Koronawirus- specustawa

Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego oraz wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków. Ponadto - wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji i wyłączenie przepisów prawa budowlanego czy ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej mocy żołnierze służby czynnej będą mogli wykonywać dodatkowe zadania . Uproszczone ma też zostać przekazywanie asortymentu przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Ustawa - kiedy wejdzie w życie

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po jej ogłoszeniu.

źródło: PAP

Kornowirus w Polsce

Na całym świecie odnotowano już ponad 100 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. W Polsce potwierdzono go u pięciu osób.

Kilka faktów o koronawirusie

Pierwsze informacje o koronawirusie pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. Na człowieka przeniósł się najprawdopodobniej w wyniku spożycia nieświeżych owoców morza w chińskiej miejscowości Wuhan. Do tej pory zdiagnozowano 81 tys. przypadków. Śmiertelność spowodowana powikłaniami wynikającymi z zarażenia się wirusem, waha się w granicach 3 – 4 %.

Koronawirus nie zatrzymał świata. Wybraliśmy, wspólnie z Andrzejem Stankiewiczem, najważniejsze wydarzenia z Polski i ze świata, o których było głośno.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości