Newsy

Idzie zima! W połowie tygodnia czeka nas załamanie pogody

Newsy

Jose A. Bernat Bacete/Getty Images

W drugiej połowie tygodnia czeka nas spora zmiana w pogodzie. Meteorolodzy ostrzegają przed niskimi temperaturami, opadami śniegu i silnym wiatrem. Co jeszcze przyniesie nam pogoda w najbliższych dniach?

Zima do tej pory była dla nas bardzo łaskawa. Teraz, jak prognozują meteorolodzy, ma się to zmienić. W połowie tygodnia do Polski ma zawitać mróz, specjaliści przewidują, że na termometrach w ciągu dnia możemy zobaczyć nawet dwucyfrowy mróz. Do tego zapowiadane są opady śniegu (miejscami może spaść nawet 20 centymetrów śniegu) oraz silny wiatr.

Nadchodzi zmiana pogody

Niż, który kroczył do Polski w poniedziałek (11 stycznia) już przyniósł ze sobą opady śniegu i mróz. W niektórych regionach w nocy odnotowano we wtorek rano -16.3 stopni Celsjusza. Do tego, jak ostrzega IMGW, należy się spodziewać silnego wiatru w porywach do 60-70 km/h.

Mimo że opady śniegu mogą pojawiać w całym kraju, to zdaniem meteorologów do połowy tygodnia przez chmury będzie się jeszcze przebijać słońce. W ciągu dnia temperatura powinna się wahać od -1 do 1 stopnia Celsjusza. Załamanie pogody ma przyjść w piątek i zostać z nami do niedzieli.

We wschodniej, północno wschodniej, południowo wschodniej i południowej Polsce termometry mogą pokazać nawet od -10 do -20 stopni Celsjusza. Specjaliści z serwisu mkWeather.com prognozują, że w tych dniach słupki rtęci mogą wskazywać nawet -30 stopni Celsjusza.

Dodatkowo można się spodziewać intensywnych opadów śniegu. Szacuje się, że miejscami może spaść do 20 centymetrów białego puchu (niektóre prognozy mówią nawet o 40 cm).

Mimo że niskie temperatury będą występowały na terenie całej Polski, to zmianę w pogodzie najmniej odczują mieszkańcy zachodniej części kraju. Zgodnie z prognozami na tym obszarze temperatury powinny wahać się od -3 do -7 stopni Celsjusza.

Bestia ze wschodu

Za zmianę pogody odpowiada tzw. "bestia ze wschodu", która ma dotrzeć do Polski około 16-17 stycznia. To silny wyż syberyjski, który zablokuje dostęp cieplejszych mas powietrzna znad Atlantyku. W tym czasie w europejskiej części Rosji i północnej Skandynawii spodziewane są mrozy sięgające nawet -50 stopni Celsjusza.

Warto dodać, że "bestia ze wschodu" odpowiada za niedawny atak zimy w Hiszpanii. W ocenie specjalistów była to największa śnieżyca od 50 lat. Śnieg zabił trzy osoby, zasypał 600 dróg i ponad 30 tysięcy osób pozbawił prądu.

Valerjan Romanovski – pogromca mrozu. Zobacz wideo z Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Śnieżyca paraliżuje Hiszpanię, nie żyją 3 osoby

Wiadomo, kiedy dzieci z klas I-III wrócą do szkół. "Po wielu konsultacjach opracowaliśmy wytyczne"

Co najmniej 100 tysięcy osób zostało zaszczepionych poza kolejnością we Włoszech. Na liście m.in. politycy i księża

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP/IMGW

Pozostałe wiadomości