Newsy

Słupsk: Powstało pierwsze w Polsce "Rondo Praw Kobiet"

Newsy

Aktualizacja:
Słupsk

Inicjatywa nadania nazwy "Rondo Praw Kobiet" rondu w Słupsku (woj. pomorskie) u zbiegu ulic: Piłsudskiego i Małcużyńskiego wyszła od Rady Kobiet działającej przy prezydencie miasta. Wsparło ją Stowarzyszenie "Kobiecy Słupsk". Stosowny wniosek, podpisany przez 53 uprawnione osoby, został złożony prezydentowi 4 lutego 2021 r.

Rada Miejska w Słupsku zgodziła się w środę na nadanie rondu u zbiegu ulic: Piłsudskiego i Małcużyńskiego nazwy "Rondo Praw Kobiet".

Rondo "Praw Kobiet" w Słupsku

W środę Rada Miejska w Słupsku przyjęła stosowną uchwałę 14 głosami, w tym radnych z klubów KO i Łączy nas Słupsk, przeciw był siedmioosobowy klub radnych PiS, jedna osoba wstrzymała się od głosu, jedna była nieobecna.

Zastępca prezydenta Słupska, przedstawiając uzasadnienie do uchwały, zaznaczył, że nadanie nazwy rondu "ma na celu wzmocnić rolę kobiet w przestrzeni publicznej i podkreślić, jak dużą wagę miała decyzja o nadaniu praw wyborczych kobietom w 1918 roku". Przypomniał, że to Józef Piłsudski ogłosił dekret, na mocy którego Polki zyskały nowe prawa, dlatego, w jego ocenie, zasadna jest nazwa "Rondo Praw Kobiet" dla tego ronda.

Pierwsza takie rondo w Polsce

Goliński podkreślił, że propozycja nazwy została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Słupsku. Przeprowadzone zostały w tej sprawie konsultacje społeczne. 243 ankietowanych zagłosowało na "tak" dla proponowanej nazwy. 79 było na "nie". - Procedury zostały dopięte – podsumował.

Radni wykonanie uchwały, która wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, powierzyli prezydentowi Słupska.

Polki uzyskały pełnię praw wyborczych 28 listopada 1918 r. zgodnie z dekretem o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego wydanego przez Józefa Piłsudskiego. Ten wprowadzał powszechne, czynne i bierne prawo głosu dla wszystkich obywateli i obywatelek Rzeczpospolitej po ukończeniu 21 roku życia.

Zobacz wideo: Pięściarka pozwała Międzynarodowy Komitet Olimpijski za dyskryminację kobiet. "Nie mogłam wypełnić zmienionych kryteriów ze względu na ciążę i połóg"

Zobacz też:

Agnieszka Dygant nigdy nie wychodzi z domu bez makijażu. Teraz pokazała się w wersji sauté

Ireneusz Bieleninik zniknął z telewizji. Co u niego słychać? "Brakuje mi konferansjerki"

Krupińska, Janachowska, Bohosiewicz: kto jeszcze świętuje Dzień Matki na Instagramie?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Mateusz Łysiak

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości