Newsy

Rząd znosi obostrzenia. Od poniedziałku trzy ważne zmiany

Newsy

Aktualizacja:
TVN24

W niedzielę 31 stycznia mija termin obowiązywania restrykcji, które zostały wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Zasady, które będą obowiązywać od poniedziałku 1 lutego, przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak zapowiadał wcześniej rzecznik rządu Piotr Mueller, "trzeba iść w kierunku lekkiego rozluźnienia obostrzeń".

Luzowanie obostrzeń

Od 28 grudnia 2020 roku, początkowo do 17 stycznia 2021 roku, obowiązywały dodatkowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19. Dotyczyły one między innymi działania hoteli, galerii handlowych i stoków narciarskich. Restrykcje zostały później przedłużone do 31 stycznia.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk pytany w czwartek 28 stycznia w radiowej Jedynce, czy obecne obostrzenia zostaną poluzowane czy utrzymane, ocenił, że "trzeba patrzeć z ostrożnym optymizmem w przyszłość". Zapowiedział, że "trzeba iść w kierunku lekkiego rozluźnienia pewnych obostrzeń, które do tej pory obowiązywały".

- Ale musi to być niezwykle ostrożny proces, bo nie możemy zamykać oczu na to, co dzieje się w innych krajach europejskich - zastrzegł minister Dworczyk.

Obostrzenia przedłużone do 14 lutego

Ministra zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas konferencji w KPRM, że etap odpowiedzialności i wynikające z niego obostrzenia zostają przedłużone do 14 lutego.

- Z trzema wyjątkami - zaznaczył.

- Sytuacja w Polsce wydaje się w tej chwili ustabilizowana, ale musimy powiedzieć o dwóch ryzykach dotyczących sytuacji międzynarodowej i nowych mutacjach koronawirusa. W ostatnim tygodniu sytuacja wygląda trochę lepiej i należy powiedzieć, że z całą pewnością jest to zasługa też dyscypliny społecznej - podkreślił szef resortu zdrowia.

- Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się do przedłużenia zasad z etapu odpowiedzialności - dodał minister zdrowia.

Luzowanie obostrzeń - co się zmieni 1 lutego

Do działalności - w reżimie sanitarnym - będą ponownie mogły powrócić galerie handlowe oraz galerie sztuki i muzea. Od 1 lutego zostaną zniesione godziny dla seniorów.

Bez zmian pozostają dotychczasowe zasady dotyczące: zgromadzeń publicznych, imprez i spotkań organizowanych w domach, działalności restauracji, hoteli, stoków oraz infrastruktury sportowej, a także zasad przekraczania granic.

- Czyli w ramach zgromadzeń publicznych mamy do pięciu osób, ze wszystkimi zasadami zakrywania ust, zachowania 1,5 metra dystansu; imprezy i spotkania organizowane w domach - to jest oczywiście pięć osób, przy czym w limitach tych nie mieszczą się osoby, które już zostały zaczepione, czyli mają tą drugą dawkę za sobą i mija siedem dni - one nie wchodzą w limity tych osób - wyjaśnił Adam Niedzielski.

Jak dodał, restauracje tak jak dotychczas, mogą świadczyć usługi tylko na wynos i w dowozie; hotele pozostają zamknięte (wyjątkiem są m.in. hotele pracownicze oraz te, w których zakwaterowani są medycy).

- Stoki pozostają zamknięte, tutaj nie ma żadnych zmian; infrastruktura sportowa - tak jak do tej pory - tylko sport profesjonalny; jeżeli chodzi o kwarantannę graniczną, to jest to 10 dni po powrocie do Polski transportem zbiorowym - przypomniał szef MZ.

Kolejne decyzje w sprawie obostrzeń zostaną podjęte za dwa tygodnie. Minister Niedzielski zaznaczył przy tym, że trzeba zachować rezerwę, jeśli chodzi o optymizm w podejmowaniu decyzji "luzujących", ze względu na pojawiające się nowe mutacje koronawirusa.

Minister zdrowia nie rekomenduje dalszego otwierania szkół

W ubiegłym tygodniu, 18 stycznia, czyli w poniedziałek po feriach zimowych dzieci z klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wróciły do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną. Tak będzie co najmniej do 14 lutego.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski nie rekomendował dalszego otwierania szkół. Poinformował, że w drugim tygodniu lutego będą powtórzone badania przesiewowe nauczycieli i po ich zakończeniu pojawią się kolejne rekomendacje resortu w sprawie szkół.

Złodziej szczepionek na COVID-19 przyznał się do winy. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Gwiazdy komentują wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji: "Koniec praw kobiet w Polsce?"

Wybrano najlepsze liceum w Polsce. Sprawdź, jakie placówki znajdują się w corocznym rankingu "Perspektyw"

Czeka nas pierwsza pełnia w tym roku. "Podczas Wilczego Księżyca dojdzie do wybuchów emocji i namiętności"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości